Szczyt zdobyty!

  W dniu 25.09.2019r.  uczniowie klasy  III byli na wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Górach Świętokrzyskich. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz ich okolic, obejrzenie różnorodności gatunkowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a przede wszystkim – zdobycie Łysicy.
Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Lucyną Basiak i p. Katarzyną Lachowską oraz rodzicami p. Monika Kochel i p. Bernata Kwaskowicz rozpoczęli zwiedzanie od osady średniowiecznej, która znajduje się u podnóża Św. Krzyża w miejscowości Huta Szklana. Najpierw zdobyli drewnianą fortecę, z której rozciągał się wspaniały widok na panoramę Gór Świętokrzyskich. Wejście na górę okazało się łatwe, lecz z zejściem, niektórzy mieli kłopoty. Po wiosce oprowadzali przewodnicy ubrani w kostiumy z tamtego okresu. Uczniowie poznali zawody, o których słyszeli z książek, albo nie znali wcale.  Były to: kuśnierz, garbarz, kowal szewc, tkacz, bednarz, stolarz, rymarz.  Chaty tych rzemieślników, wypełnione były  narzędziami, którymi posługiwali się oraz ich wytwory z drewna, skóry, żelaza, wełny. Następnie odbyły się warsztaty tkackie, na których dzieci nauczyły się wyplatać bransolety z kolorowej  wełny. Było to wielką frajdą. W chacie zielarza unosił się zapach suszonych  ziół i roślin, które znali  jako chwasty. Na koniec odbyła się degustacja wypieków z paleniska. Najprostsze podpłomyki z mąki i wody posmarowane powidłami smakowały, jak najlepsze słodycze. Nie tylko ważne były walory smakowe, ale wszyscy mogli się ogrzać przy ogniu, gdyż zawiało jesiennym chłodem.  Po krótkiej podróży dotarli do Świętej Katarzyny,  skąd szlakiem wśród dostojnych drzew Puszczy Jodłowej zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę 614 m n.p.m. Wyboistą drogą, pełną głazów weszli wszyscy szczęśliwie na sam szczyt, nie było „maruderów”. W czasie wędrówki oglądali okazy wspaniałych świerków i jodeł, a także wysyp różnorodnych grzybów. Uczniowie mogli zobaczyć piętra lasu i ich roślinność.
Dumni i pełni wrażeń wrócili do Królewca. Tylko nieliczni uczniowie mogą pochwalić się wejściem na Łysicę, dlatego serdecznie  zachęcamy wszystkich na taką wyprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *