a1

WŁĄCZYLIŚMY SIĘ DO AKCJI MEN „SZKOŁA PAMIĘTA”

Uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą – Agnieszką Czarnecką, podjęli działania w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”. Celem tej akcji jest uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o osobach związanych z historią społeczności lokalnej. Ważnym wydarzeniem z historii naszego regionu, o którym nasi uczniowie doskonale pamiętają, jest 7 kwietnia 1940 roku, kiedy hitlerowcy wymordowali mieszkańców Królewca i Adamowa. Na cmentarzu parafialnym znajdują się ich groby. Młodzież postanowiła oddać hołd pomordowanym i zapalić znicze w miejscu pochówku. Dodatkowo postanowili zwrócić uwagę przechodniów na to miejsce i oznaczyć je biało – czerwonymi chorągiewkami.  

a1

a5

Uczniowie klasy VII podzieleni na zespoły wyszukali na cmentarzu zaniedbane, bezimienne groby i je posprzątali. Następnie odmówili modlitwę i zapalili znicze.

a2

Przedstawiciele klasy VIII wraz z panią dyrektor Beatą Janiszewską z kolei udali się na cmentarz choleryczny zlokalizowany w lesie za miejscowością Pokoradz. Znajduje się tam wyznaczone murami miejsce, gdzie pochowano mieszkańców zmarłych wskutek zachorowań na cholerę w okresie popowstaniowym. Wspólnie uporządkowali jedyny widoczny nagrobek z 1866 roku oraz zapalili przy nim znicze.

a6

Pozostali uczniowie na zajęciach z wychowawcą również odwiedzili groby i zapalili światełka dla zmarłych.

a11

Pamięć o zmarłych przodkach jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *