PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ, CZYLI NOC BIOLOGÓW 2020

W piątek uczniowie klas VI – VIII ze Szkoły Podstawowej w Królewcu po raz drugi wzięli udział w Nocy Biologów zorganizowanej w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która w tym roku zorganizowana była pod hasłem: „Globalne zmiany środowiska”. Na zafascynowanych tą nauką uczestników czekały wykłady, seminaria, ćwiczenia, laboratoria, warsztaty czy pokazy, a wszystko po to aby zaszczepić przekonanie o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi. 

Dużą atrakcją dla uczniów królewieckiej szkoły była sekcja serca wieprzowego. Uczniowie pod okiem pracowników uniwersytetu dokonali jej po krótkiej nauce o tym, jak jest ono zbudowane.

Inna grupa uczestników wyjazdu zgłębiała anatomię ryby biorąc udział w warsztatach pt: „Ryba od podszewki”.

Wszyscy uczniowie poznali nowoczesne techniki mikroskopowe w biologii komórki (mikroskopię świetlną i elektronową), wykonali własne preparaty z nabłonka jamy ustnej, a potem je oglądali pod mikroskopem.

W obszernym programie Nocy Biologów były również wykłady m. in.: Zombi w świecie przyrody, Piramida zdrowego stylu życia.

Uczniowie zobaczyli prezentacje pt.: „Roślinna Arka Noego – bank nasion gatunków rzadkich, zagrożonych i leczniczych”.

Bardzo ciekawe okazały się warsztaty pt.: Twoje zdrowie w Twoich rękach, podczas których uczniowie wykonywali różne zadania dotyczące sensoryki, rozpoznawania zapachów oraz smaków. Po ich zakończeniu losowali karteczki, kartka z napisem wygrana oznaczała nagrodę dla szczęśliwca.

Miłośnicy ptaków drapieżnych mogli podziwiać wspaniałe okazy: puchacza europejskiego, sokoła rarogu i jastrzębia meksykańskiego, o których ciekawie opowiadali dwaj przedstawiciele Grupy Sokolników Konnych „Rabiec”.

Noc Biologów obfitowała w różnorodne warsztaty, kolejnym były: Zabójcze stawonogi, na których uczniowie mogli zobaczyć żywe okazy m. in. modliszek i karaczanów, wylinki jadowitych pająków, martwe okazy szerszeni, ważek, a także obejrzeć pod mikroskopem poszczególne części budowy różnych stawonogów, np. skrzydła czy odnóża.

Dzięki pracownikom Parku Rekreacji Zoom Natury z Janowa Lubelskiego uczniowie mogli zobaczyć na żywo egzotyczne gady, płazy i stawonogi takie jak: wąż zbożowy, gekon lamparci, karaczan czy też straszyk – który cieszył się największą popularnością.

Na Nocy Biologów nie zabrakło również przedstawicieli z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, którzy wszystkim chętnym uczniom wytrwale pobierali krew i określali jej grupę.

Serdeczne podziękowania dla absolwenta Szkoły Podstawowej w Królewcu, a obecnie studenta UJK Dawida Partyki, który bardzo się zaangażował w pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na niezwykłą, naukową noc.

Organizatorem wyjazdu była nauczycielka biologii p. Anna Łącka, a opiekunami młodzieży szkolnej: p. Justyna Piekarska, p. Aneta Zroślak oraz p. Jacek Kołodziejczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *