W piątek uczniowie klas VI – VIII ze Szkoły Podstawowej w Królewcu po raz drugi wzięli udział w Nocy Biologów zorganizowanej w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która w tym roku zorganizowana była pod hasłem: „Globalne zmiany środowiska”. Na zafascynowanych tą nauką uczestników czekały wykłady, seminaria, ćwiczenia, laboratoria, warsztaty czy pokazy, a wszystko po to aby zaszczepić przekonanie o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi.
Dużą atrakcją dla uczniów królewieckiej szkoły była sekcja serca wieprzowego. Uczniowie pod okiem pracowników uniwersytetu dokonali jej po krótkiej nauce o tym, jak jest ono zbudowane.
Inna grupa uczestników wyjazdu zgłębiała anatomię ryby biorąc udział w warsztatach pt: „Ryba od podszewki”.
Wszyscy uczniowie poznali nowoczesne techniki mikroskopowe w biologii komórki (mikroskopię świetlną i elektronową), wykonali własne preparaty z nabłonka jamy ustnej, a potem je oglądali pod mikroskopem.
W obszernym programie Nocy Biologów były również wykłady m. in.: Zombi w świecie przyrody, Piramida zdrowego stylu życia.
Uczniowie zobaczyli prezentacje pt.: „Roślinna Arka Noego – bank nasion gatunków rzadkich, zagrożonych i leczniczych”.
Bardzo ciekawe okazały się warsztaty pt.: Twoje zdrowie w Twoich rękach, podczas których uczniowie wykonywali różne zadania dotyczące sensoryki, rozpoznawania zapachów oraz smaków. Po ich zakończeniu losowali karteczki, kartka z napisem wygrana oznaczała nagrodę dla szczęśliwca.
Miłośnicy ptaków drapieżnych mogli podziwiać wspaniałe okazy: puchacza europejskiego, sokoła rarogu i jastrzębia meksykańskiego, o których ciekawie opowiadali dwaj przedstawiciele Grupy Sokolników Konnych „Rabiec”.
Noc Biologów obfitowała w różnorodne warsztaty, kolejnym były: Zabójcze stawonogi, na których uczniowie mogli zobaczyć żywe okazy m. in. modliszek i karaczanów, wylinki jadowitych pająków, martwe okazy szerszeni, ważek, a także obejrzeć pod mikroskopem poszczególne części budowy różnych stawonogów, np. skrzydła czy odnóża.
Dzięki pracownikom Parku Rekreacji Zoom Natury z Janowa Lubelskiego uczniowie mogli zobaczyć na żywo egzotyczne gady, płazy i stawonogi takie jak: wąż zbożowy, gekon lamparci, karaczan czy też straszyk – który cieszył się największą popularnością.
Na Nocy Biologów nie zabrakło również przedstawicieli z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, którzy wszystkim chętnym uczniom wytrwale pobierali krew i określali jej grupę.
Serdeczne podziękowania dla absolwenta Szkoły Podstawowej w Królewcu, a obecnie studenta UJK Dawida Partyki, który bardzo się zaangażował w pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na niezwykłą, naukową noc.
Organizatorem wyjazdu była nauczycielka biologii p. Anna Łącka, a opiekunami młodzieży szkolnej: p. Justyna Piekarska, p. Aneta Zroślak oraz p. Jacek Kołodziejczyk.