KAMPANIA EKOLOGICZNA „DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA”

W teleturnieju wzięli udział chętni uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Królewcu:
Milena Krasowska i Amelka Szymkiewicz z kl. Va;
– Anna Piotrowska z kl. V B;
Daria Węgierek i Zuzia Kosma  z kl.  VI b;
Oliwier Błoński z kl. VI a.

Dzień bez Śmiecenia – World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol. Projekt realizowany jest w ramach publicznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A.

Dziękujemy za udział w  „Teleturnieju Dnia bez Śmiecenia”!

Spisaliście się na medal!

Zostańcie z nami na okrągło 365 dni!

Recykling to nie fanaberia ekologów, ale sposób na znaczne oszczędności energii, surowców naturalnych, ograniczenie zanieczyszczeń i zmniejszenie odpadów na składowiskach. 

Dzień Bez Śmiecenia organizowany jest już od 10 lat i był częścią projektu „Segreguj odpady to się opłaca!” Dofinansowanego ze środków NFOŚIGW. Promowanie  selektywnej  zbiórki odpadów, bo każdy posegregowany odpad to nie śmieć!

#ChceMiSie. 11 maja Dzień bez Śmiecenia. Segreguj Surowce

11 maja to Dzień bez Śmiecenia. W tym roku obchodzony był pod hasłem #ChceMiSie i zachęcał do segregacji odpadów obalając od lat powtarzane na ten temat mity. Kampania przypada w wyjątkowym okresie – od lipca wchodzą w życie nowe zasady segregacji odpadów komunalnych, jednolite dla całego kraju.

Polak produkuje 300 kg odpadów rocznie

Według GUS statystyczny Polak pozbywa się rocznie blisko 300 kg odpadów. Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku np. 56 opakowań szklanych, które można w pełni wykorzystać. Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwała zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny. Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyłoby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów. A z 35 butelek PET można wyprodukować świetną, ciepłą bluzę polarową. Energia zaoszczędzona poprzez ponowne przetworzenie jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówką. Recykling 1 tony makulatury ratuje aż 17 drzew. Stal i aluminium pochodzące z recyklingu opakowań metalowych mogą być przetwarzane praktycznie w nieskończoność.

Szkolnym koordynatorem akcji była p. Małgorzata Michalak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *