W dniach 13 – 18 marca obchodziliśmy XXXI Tydzień Kultury Języka ogłoszony przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Motywem przewodnim w tym roku było hasło:
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Są to słowa Wisławy Szymborskiej, która jest patronem roku 2023. Tegoroczna edycja projektu Tydzień Kultury Języka skupia uwagę na szeroko pojętej sztuce czytania. Czytanie umożliwia stawianie pytań. Dzięki ich stawianiu i poszukiwaniu na nie odpowiedzi rozwijamy się w sferze intelektualnej, emocjonalnej i duchowej.
Nasza szkoła, jak co roku, wzięła aktywnie udział w promowaniu Tygodnia Kultury Języka. W różnych działaniach wzięli udział uczniowie młodsi i starsi, polonistki Agnieszka Czarnecka, Agnieszka Leszczyńska, bibliotekarka Aleksandra Kałmuk oraz nauczycielki z klas I – III.
I tak uczniowie klasy VI pod kierunkiem polonistki Agnieszki Leszczyńskiej napisali książkę. Rozpoczęło się od „burzy mózgów”, w trakcie której ustalono fabułę. Później każdy pisał swój rozdział. Udało się je połączyć w logiczną całość. Uczniowie samodzielnie oprawili swoje egzemplarze i nadali własne tytuły. Gotowe książki trafiły w ręce uczniów klasy IV, którzy to pełnili rolę krytyków literackich. Ocena wypadła pomyślnie, zatem niewykluczone, że w najbliższym czasie powstanie kolejne „dzieło”.
Uczniowie klasy V na lekcjach języka polskiego wykonali przepiękne pudełka lapbookowe zawierające wszelkie informacje o lekturze „Tajemniczy ogród”. Uczniowie doskonale pamiętali spektakl, na którym byli w teatrze w listopadzie. Ponadto prace były podsumowaniem omawianej lektury. Pudełka wyszły kolorowo i miały wiele schowków, jak to w tajemniczym miejscu.
Klasa VII zajęła się zgromadzeniem i przedstawieniem w formie plakatów „Zalet czytania książek”. Kreatywność uczniów zyskała aprobatę kolegów z klas młodszych, którzy z ciekawością oglądali prace starszych kolegów na korytarzu szkolnym. Ozdobiły one gazetkę biblioteki szkolnej.
Z kolei ósmoklasiści przygotowali w grupach plakaty „Książka jest cool!”. Projekty, które sobie zaplanowali, miały dużo szczegółów wyciętych z gazet. W założeniu miały one nawiązywać do wycinanek, które lubiła robić Wisława Szymborska. Jak im się to udało, oceńcie sami. Również znalazły swoje miejsce na gazetce szkolnej biblioteki.
U najmłodszych odbyło się „Czytanie na dywanie” baśni i bajek. Uczniowie klasy 0 uważnie słuchali, potem oglądali książeczki i na koniec nawet wypożyczyli do czytania w domu.
A Tydzień Kultury Języka zakończył konkurs recytatorski „Wiosna w poezji dziecięcej” uczniów klas I – III.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział we wszystkich działaniach tego niezwykłego tygodnia.