Plakaty, puzzle i lekcja deskografii, czyli Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w szkole w Miedzierzy!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Świętowanie takiego dnia ma – według założenia – pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma również podkreślić mnogość języków świata oraz zwrócić uwagę na języki zagrożone i te, które powoli giną.

Również w naszej szkole uczciliśmy ten dzień w sposób ciekawy i kreatywny dla uczniów. Polonistki, pani Agnieszka Czarnecka i pani Agnieszka Leszczyńska zadbały, by zajęcia języka polskiego w klasach nie były nudne.

A więc…W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas IV i VI wykonali plakaty, które miały na celu uświadomienie, że używanie znaków, tzw. „ogonków” przy ą i ę jest bardzo ważne. Znaki te są jedną z najbardziej charakterystycznych cech języka polskiego, a często , szczególnie podczas wysyłania wiadomości tekstowych, są przez nas ignorowane. Uczniowie pragnęli podkreślić, że język polski „merda ogonkami”, a wyrazy pozbawione ą i ę brzmią śmiesznie i dziwnie.

W klasie V odbyła się pierwsza w naszej szkole „Lekcja deskografii”. Polegała na zapisaniu na deseczce do krojenia wybranego wyrazu lub wyrazów, których pisownię ortograficzną uczeń powinien zapamiętać. Niektóre wyrazy się powtarzały, ale w tym jest właśnie moc, że zostaną zapamiętane!

Nie mogło tego dnia zabraknąć łamańców językowych. Tym zajęli się uczniowie klasy VII. Jednak dla utrudnienia po ich zapisaniu, zrobili z nich puzzle językowe! Na własnym przykładzie musieli uporać się z ich ułożeniem. Niektóre puzzle sprawiły im trudność, a inne były łatwe do ułożenia.

Należy dodać, że w klasach pojawiły się również gazetki tematyczne. Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole będzie kontynuowane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *