maraton 4

Maraton Pisania Listów

W dniach 8-9 grudnia 2016 nasza szkoła aktywnie wzięła udział w akcji organizowanej przez AMNESTY INTERNATIONAL, w Maratonie Pisania Listów. Akcja ta jest organizowana na całym świecie,  w Polsce już od 17 lat. Gimnazjum po raz pierwszy przystąpiło do akcji. Zaangażowanie uczniów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Napisaliśmy wspólnie aż 440 listów! Do akcji chętnie włączyli się też podopieczni świetlic środowiskowych w naszej gminie  (w Miedzierzy, Kozowie, Królewcu, Smykowie i Przyłogach), pisząc 92 listy! Ogólnie więc wysłaliśmy 532 listy!

maraton 1

 

Akcja polegała na odręcznym pisaniu listów do rządów krajów na całym świecie, które są wsparciem dla osób niesprawiedliwie osadzonych w więzieniach. Maraton ma na celu podnieść świadomość ludzi na temat praw człowieka. Prawa te są często łamane. Listy piszemy w obronie ludzi, którym odebrano prawo do wolności słowa, prawo do godnego życia, którym odebrano możliwość kontaktu z rodziną, z adwokatem, a nawet pomocy medycznej. Po każdym Maratonie udaje się wpłynąć na poprawę kilku osób.

maraton 2

W tym roku organizacja międzynarodowa AMNESTY INTERNATIONAL wybrała 11 osób na całym świecie, które wymagają szczególnej interwencji. Uczniowie naszej szkoły wybrali pięć osób:

  1. Dwóch studentów z Azerbejdżanu, Bajrama i Gijasa, torturowanych i uwięzionych za graffiti;
  2. Dziennikarki z Turcji, Eren Keskin, oskarżonej za mówienie prawdy;
  3. Dziewczynki z Malawi, Annie Alfred, dotkniętej albinizmem, na której części ciała polują przesądni mieszkańcy, wierząc w ich magiczną moc;
  4. Studenta z Kamerunu, Fomusoha Ivo Feha, którego skazano na 10 lat więzienia za sms-a;
  5. Nauczyciela z Indonezji, Johana Teterissa, którego torturowano i uwięziono za pokazanie flagi.

Bardzo dziękujemy uczniom, nauczycielom, rodzicom, kierownikom świetlic środowiskowych i  ich podopiecznym za udział w naszej akcji.

maraton 3

Koordynatorkami akcji były nauczycielki: p. Magdalena Grzeszczuk i p. Edyta Wydra.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *