prawa człowieka 3

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Dnia 6 grudnia 2016 r. uczniowie klasy II a gimnazjum przygotowali akademię,  której celem było uświadomienie społeczności szkolnej, czym są prawa człowieka  oraz w których państwach dochodzi do ich nieprzestrzegania. Tematem przewodnim były słowa rosyjskiego pisarza, Maksyma Gorkiego: Człowiek – to brzmi dumnie. Gimnazjaliści przedstawili krótki montaż słowny, w którym sceny ukazujące łamanie praw człowieka przeplatane były wierszami o tematyce egzystencjonalnej. Będąca niejako podsumowaniem prezentacja multimedialna z piosenką Czesława Niemena pt.: Dziwny jest ten świat, dowodzi, że brak tolerancji i nie respektowanie praw człowieka są źródłem cierpienia, nienawiści, powodują polityczną przemoc i hamują rozwój ekonomiczny. W geście solidarności uczniowie zachęcali wszystkich do uczestnictwa w akcji Amnesty International – Maratonu Pisania Listów.

prawa człowieka 4
Pomimo corocznych przesłań i apeli o poszanowanie ludzkiej godności, na świecie wciąż dochodzi do poważnych naruszeń. Gimnazjaliści dowiedzieli się, że w czołówce państw łamiących prawa od lat znajdują się m. in. Chiny, państwa Afryki oraz Irak , Syria czy Rosja.

prawa człowieka 3

Temat praw człowieka jest zagadnieniem zawsze aktualnym i wartym przypominana, nikt nie może być pozbawiony swoich podstawowych praw.

Organizatorami akademii były nauczycielki: p. Edyta Wydra i p. Aneta Zroślak.

prawa człowieka 2

prawa człowieka 1

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *