Nasza reprezentantka w biegowej lekcji historii „Tropem wilczym” oraz DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

26 lutego 2017 r. w całym kraju uczczono pamięć Tych, którzy nie pogodzili się z sowiecką okupacją. W Kielcach „Tropem wilczym” pobiegło około tysiąca dwustu osób, wśród nich znalazła się nauczycielka SP Królewiec Sylwia Pałgan.
Uczestnicy biegu mieli do wyboru dwa dystanse: dłuższy – dziesięciokilometrowy, i krótszy o długości 1963 metrów. Tę długość wyznaczono nieprzypadkowo, ponieważ w 1963 roku zginął ostatni żołnierz niepodległościowych wojsk, pseudonim „Lalek”.
Meta została umiejscowiona  na dziedzińcu byłego więzienia kieleckiego. Właśnie tam zginęło i było więzionych wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego z regionu świętokrzyskiego.
Sylwia Pałgan trzeci raz uczestniczyła w biegowej lekcji historii. Jest przekonana, że uczniowie królewieckiej podstawówki wezmą aktywny udział w następnych edycjach, by wspólnie z mieszkańcami województwa świętokrzyskiego pielęgnowali pamięć o żołnierzach wyklętych.

1 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej w Królewcu  upamiętniono „Żołnierzy Wyklętych”, czyli tych którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza. Nie złożyli broni, bohatersko walczyli o niepodległość Ojczyzny. Za tę postawę wielu  z nich zapłaciło najwyższą cenę:  polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach.
W 2011 roku uchwalono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, by  uczcić  walki i ofiary Wyklętych, oraz ból i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
W ramach apelu uczniowie obejrzeli film dokumentalny pt. „Żołnierze Wyklęci” pochodzący ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Obejrzeli także teledysk i wysłuchali piosenki poświęconej pamięci jednej z „Wyklętych”: Danucie Siedzikównie  pseudonim „Inka” – sanitariuszce i łączniczce polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.
W Szkole Podstawowej w Królewcu patriotyczny apel
był wyrazem hołdu dla żołnierzy za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Pamiętamy o historii „Żołnierzy Wyklętych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *