Wspomnienie o Żołnierzach Wyklętych

Od siedmiu lat obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, podczas którego oddajemy hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia.

Dzień obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych nie jest przypadkowy gdyż 1 marca 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu „Wolność i Niezawisłość” zostało zamordowanych przez bezpiekę. Żołnierze Wyklęci byli zrzeszeni w różnych organizacjach, jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, „zdrajcami”, „bandytami”. Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza. Według historyków, do połowy lat 50-tych przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci.

Dlaczego czcimy pamięć Żołnierzy Wyklętych?
Kiedy dzisiaj wznosimy groby Żołnierzom Wyklętym to czynimy to, dlatego, by przestali być Wyklętymi, a stali się Niezłomnymi. Od Żołnierzy Niezłomnych uczymy się, co znaczy być do końca wiernym Bogu i Ojczyźnie – wbrew systemowi, który pozbawiał ludzi honoru, który ich upadlał i który przez to chciał odebrać Polakom prawo do wolnego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *