wyklęci 3

1 MARCA – DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca w Gimnazjum w Zespole Szkół w Miedzierzy z inicjatywy dyrektora szkoły p. Beaty Janiszewskiej oraz nauczycieli historii: Magdaleny Grzeszczuk i Edyty Wydry odbył się apel z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Apel wygłosili przedstawiciele uczniów z poszczególnych oddziałów. Klasy pierwsze reprezentowała Kinga Maleszak, klasy drugie Kacper Kubała,  a klasy trzecie Weronika Maleszak. Uczniowie ci ukazali zgromadzonym , że 1 marca obchodzimy święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę:  polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę. Za ten bohaterski czyn wobec Ojczyzny współcześnie dbamy o pamięć tych Żołnierzy. Nie zawsze jednak tak było. Historia długo milczała.

wyklęci 2

wyklęci 1

 

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2011 roku jest formą uczczenia  walki i ofiary Wyklętych, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku. Hasłem przewodnim tegorocznego apelu były słowa Zbigniewa Herberta :

„ Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w białym śniegu

Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.”

W trakcie apelu uczniowie obejrzeli też film dokumentalny z zasobów IPN pt. „Żołnierze Wyklęci” i teledysk do piosenki poświęconej pamięci Danuty Siedzikówny  pseudonim „Inka”.

wyklęci 3

Młodzież naszego gimnazjum uczciła pamięć „Żołnierzy Wyklętych” .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *