Aleksandra na podium w zmaganiach z polszczyzną!

Dnia 17 marca w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbył się   V Świętokrzyski Turniej Językowy, którego organizatorami było V Liceum Ogólnokształcące im. księdza Piotra Ściegiennego oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego   i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Nasze gimnazjum reprezentowały dwie uczennice, Aleksandra Banasik III B i Karolina Tomala III A, które w styczniu                 w wewnątrzszkolnych eliminacjach językowych uzyskały najlepsze wyniki.

Uczestnicy turnieju przez 45 min. zmagali się z testem, który sprawdzał znajomość języka polskiego. W oczekiwaniu na wyniki uczniowie i nauczyciele z przewodnikiem OMPiO obejrzeli ekspozycję prezentującą historię Polski od końca XVIII w.  do 1989 r. mieszczącą się w miejscu, gdzie kiedyś funkcjonowało kieleckie więzienie. Następnie wysłuchali wykładu profesora Marka Ruszkowskiego z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który tłumaczył, dlaczego mówimy mniej więcej a nie więcej mniej i skąd właśnie taka kolejność wyrazów.

turniej językowy 2

Na koniec odbyło się ogłoszenie wyników. Do uczestników konkursu ze słowami podkreślającymi znaczenie dbałości o piękną polszczyznę zwrócili się pan Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego oraz pan Dariusz Wojciechowski, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego oraz pani Renata Jędrzejewska, reprezentująca Kuratorium Oświaty, patrona Świętokrzyskiego Turnieju Językowego.  W kategorii gimnazjalnej Aleksandra Banasik zajęła III miejsce. Laureaci zostali nagrodzeni słownikami, albumami oraz zaproszeniami do kina Moskwa, a każdy  z uczestników otrzymał pamiątkowy drobiazg i dyplom.

turniej językowy 1

Opiekunem gimnazjalistek i koordynatorem turnieju w wewnątrzszkolnego była nauczycielka, p. Edyta Wydra.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *