ciekoty 6

WYCIECZKA „ŚLADAMI STEFANA ŻEROMSKIEGO”

W związku z omawianiem w klasach drugich gimnazjum lektury „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego polonistka Agnieszka Czarnecka zorganizowała 5 kwietnia uczniom tychże klas wycieczkę śladami pisarza.

Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach – placówka oświatowo- kulturalno-muzealna. Centrum jest położone na tzw. „Żeromszczyźnie” – terenie, na którym stał dwór, zamieszkiwany w latach 1871-1883 przez rodzinę Żeromskich. W dworze tym dzieciństwo i młodość spędził prozaik i publicysta, Stefan Żeromski. Obiekt całkowicie spłonął w 1900 roku. Obecnie można zwiedzać Dworek Stefana Żeromskiego – budynek stylizowany na dwór szlachecki z końca XIX wieku. Mieści wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, w ramach której prezentowane są m.in. portrety i zdjęcia pisarza oraz pamiątki po rodzinie, a także dawne meble i sprzęty. Część zbiorów stanowi depozyt Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Podczas zwiedzania uczniowie wysłuchali wielu ciekawych informacji o życiu pisarza, jego rodzicach, dzieciństwie, młodości, związku rodziny z powstaniem styczniowym, a także genezie dzieł Żeromskiego, np. „Syzyfowych prac” czy „Wiernej rzeki”. Piękna pogoda sprzyjała spacerom uczniów wokół dworku. Dziewczęta robiły zdjęcia, a chłopcy zainteresowali się żabami.

ciekoty 5

ciekoty 4

ciekoty 3

ciekoty 2

ciekoty 1

Pełni podstawowej wiedzy o dzieciństwie pisarza uczniowie pojechali do Kielc, gdzie znajduje się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Muzeum mieści się w części budynku szkoły, do której w latach 1874-1886 uczęszczał Stefan Żeromski. Ponieważ lektura „Syzyfowe prace” zawiera elementy biograficzne autora, w tym naukę w kieleckim gimnazjum, młodzież z ciekawością przekraczała próg muzeum. Kiedy uczniowie zasiedli w XIX wiecznych ławkach szkolnych, przewodnik w bardzo przystępny sposób opowiedział na czym polegała nauka w XIX wieku. Wykorzystał do tego liczne eksponaty muzealne, których młodzież nie potrafiła nawet nazwać, np. dyscyplinę, liczydła, pióro z obsadką, drewniany piórnik. To była lekcja historii szkolnictwa pod zaborem rosyjskim. Mowa była też o karach, jakie czekały na uczniów, gdy nie przestrzegali regulaminu szkoły. A było ich wiele i nie takie, jak są dzisiaj.

kielce 6

kielce 5

kielce 4

kielce 3

kielce 2

kielce 1

Młodzież pełna wrażeń, a było co zwiedzać i podziwiać, przy promieniach słonecznej pogody wróciła do szkoły. Z pewnością ta wycieczka ułatwi im omawianie lektury „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego i zdobycie piątek na lekcji języka polskiego.

Opiekunkami były trzy polonistki: Agnieszka Czarnecka, Agata Jarzyńska i Edyta Kosma.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *