PAMIĘTAMY – MSZA POD POMNIKIEM W SMYKOWSKIM LESIE

Mimo niesprzyjającej pogody, jak co roku mieszkańcy Gminy Smyków zebrali się pod pomnikiem w lesie smykowskim.

Msza odprawiana w pierwszą niedzielę po Wielkanocy to już tradycja. Rodziny zamordowanych 77 lat temu mieszkańców Królewca i Adamowa oraz mieszkańcy Gminy modlili się wspólnie za ofiary niemieckiej zbrodni popełnionej 7 kwietnia 1940 roku. Zginęło wówczas 104 mężczyzn z tych miejscowości. 7 kwietnia 1940 r. mieszkańcy Adamowa
i Królewca, głównie mężczyźni, zostali spędzeni do punktu zbornego w miejscowości Smyków. Wszystkich ich rozstrzelano na wschód od drogi Mniów – Sielpia na polu „pod Królową gruszką” i w lesie smykowskim. Niemal wszystkie zabudowania w tych wsiach zostały spalone. Następnego dnia, 8 kwietnia, Niemcy przeprowadzili ogromną obławę we wszystkich wsiach na tamtym obszarze.

Krwawe wydarzenia w Królewcu i Adamowie były fragmentem większej akcji, która w różnych formach i w różnym zakresie objęła 31 wsi dawnego województwa kieleckiego.

W tegorocznej mszy uczestniczyli, jak co roku samorządowcy Gminy Smyków z Wójtem Józefem Ślizem i jego zastępcą Radosławem Orzelskim, dyrektorzy i nauczyciele z naszych gminnych szkół, harcerze i młodzież szkolna. Jak zawsze niezawodni strażacy wraz ze swoimi sztandarami również brali udział w tej tragicznej rocznicowej mszy. Mszę celebrował ks. Władysław Stępniewski Proboszcz parafii Miedzierza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *