27 kwietnia 2017 r. w SP w Królewcu odbyła się wyjątkowa uroczystość patriotyczna poświęcona majowym świętom, tj. Dzień Flagi Państwowej i 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja pod hasłem „Kocham Cię, Polsko”.
Po powitaniu zaproszonych gości pani dyrektor Anna Cholewińska wygłosiła krótką prelekcję na temat historii Konstytucji 3 Maja uchwalonej przez Sejm Czteroletni w 1791 roku.
Pierwsza część artystyczna rozpoczęła się wymownym polonezem w wykonaniu DZF „Królewiaczki”. Następnie na scenie pojawili się trzej zaborcy: Rosja, Austria i Prusy, którzy przybliżyli przyczyny i skutki rozbiorów Polski. Uzupełnieniem dramaturgii wydarzeń były wybrane fragmenty współczesnych pieśni patriotycznych w wykonaniu Julii Brzykcy, Zofii Dudek, Amelii Bąk i p. Agnieszki Nowackiej.
Dreszczyk emocji wywołała scena związana z utratą niepodległości przez Polskę.
Zaskoczeniem okazał się przerywnik muzyczny Igora Zroślaka „Mam biało-czerwone serce”.
Następnie solistka Zosia Dudek pięknie zaśpiewała utwór pt. „Ojczyzno ma” , do którego scenkę pantomimiczną zaprezentował zespół. W kolejnym akcie Amelia Bąk, Zofia Dudek, Igor Zroślak i Joanna Lachowska efektownie przybliżyli credo pokolenia dwudziestolatków z okresu II wojny światowej pt. „Dziś idę walczyć – Mamo!”. Ogromna determinacja Polaków pokonała niszczycielską moc hitlerowskiej pogardy i terroru. Nadeszła upragniona wolność. Puentą tragicznych i bolesnych wydarzeń na kartach historii Polski była poetycka próba obudzenia w narodzie ducha walki i wiary we własne zwycięstwo wzruszająco zaśpiewana przez tercet: Julia Brzykcy, Julia Wróbel i Kamila Smuga.
Uzupełnieniem utworu „Miejcie nadzieję” był układ choreograficzny wykonany przez Weronikę Zbróg, Dominikę Stępniewską i Kingę Piec.
W tej części młodzi artyści udowodnili, że doskonale znają nie tylko symbole narodowe, ale i historię Polski, ponieważ uważają, iż: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
Druga część była pełna optymizmu i energii. Młodzi artyści śpiewem, tańcem i recytacją wyrażali swoją radość, że mogą uczyć się i wzrastać w wolnej, pięknej Ojczyźnie.
Radosnym wydarzeniem było tworzenie Konstytucji 3 Maja.
Natomiast punktem kulminacyjnym złożenie przysięgi przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w którego postać wcielił się Wiktor Dulewicz.
W chwilę zadumy wprowadziła Aleksandra Kowalczyk refleksyjnie deklamując „Modlitwę”.
Świetną interpretację zaproponowała Julia Brzykcy w piosence „Tango na Głos, Orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Do świętowania 3 Maja radośnie i niezwykle przekonująco zachęcała Julia Wróbel.
Nie zabrakło także wyczerpujących odpowiedzi na pytania stawiane przez konferansjerkę – Klaudię Łosiak. Zosia Dudek i Joanna Lachowska śpiewająco odpowiadały słowami Marka Grechuty. Poetycką wypowiedź uzupełnił efektowny taniec z flagami w wykonaniu DZF „Królewiaczki”. Zosia Dudek uroczo przekonywała, że najpiękniejsza jest Ojczyzna.
W scenie finałowej Amelia Bąk i Zosia Dudek wspólnie z zespołem i aktorami żywiołowo wykonali piosenkę pt. „Kocham Cię, Polsko”.
Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami.
Na zakończenie pani dyrektor i zastępca wójta p. Radosław Orzelski wyrazili swój podziw dla uczniów oraz p. Agnieszki Nowackiej za przygotowanie niezwykłej i bogatej lekcji patriotyzmu.
Całość doskonale komponowała się z wymowną i oryginalną dekoracją w barwach narodowych wykonaną przez p. Agnieszkę Nowacką i p. Ewę Sosnowską-Dudek.
OBSADA:
– Zespół Królewiaczki w składzie: Zofia Dudek, Amelia Bąk, Julia Brzykcy, Joanna Lachowska, Julia Wróbel, Klaudia Łosiak, Kinga Piec, Kamila Smuga, Dominika Stępniewska, Julia Spera, Kinga Owczarek, Aleksandra Stachura, Patrycja Zbróg, Igor Zroślak, Wiktor Piekarski,
– skrzypce – Amelia Bąk
– konferansjerka – Klaudia Łosiak,
– Polska – Malwina Kornecka,
– król Stanisław August Poniatowski – Wiktor Dulewicz,
– Hugo Kołłątaj – Bartłomiej Dulewicz,
– Ignacy Potocki – Igor Janus,
– Stanisław Staszic – Wiktor Grabarczyk,
– caryca Katarzyna – Roksana Lamczyk,
– król Austrii – Michał Bugajski,
– król Prus – Patryk Strycharczyk,
– Nadzieja – Weronika Zbróg,
– patriotki – Klaudia Łosiak, Aleksandra Kowalczyk, Julia Wróbel,
– patrioci – Wiktor Kosma, Wiktor Wychowaniec.
Scenariusz, muzyka i choreografia: p. Agnieszka Nowacka.