ipn 1

„Mogiłami jest znaczona historia Polski, takiej mogiły jeszcze nie było”- „TYDZIEŃ KATYŃSKI” w Gimnazjum

Uczniowie Gimnazjum w Zespole Szkół w Miedzierzy aktywnie włączyli się w obchody „Tygodnia Katyńskiego” organizowanego przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Muzeum Katyńskie w ramach 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Celem „Tygodnia Katyńskiego” organizowanego pod patronatem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy  jest przypomnienie o zbrodniach dokonanych na Polakach podczas II wojny światowej, szeroko pojęta edukacja oraz rozbudzenie zainteresowania historią, która stanowi warunek świadomego funkcjonowania we współczesnym świecie.

ipn 5

ipn 4

W ramach „Tygodnia Katyńskiego” w poniedziałek na korytarzu szkolnym zawisła patriotyczna gazetka okolicznościowa.  We wtorek 25 kwietnia 2017r. uczniowie klasy IA i IIA uczestniczyli w wykładzie historycznym pt. „POLICJA PAŃSTWOWA- HISTORIA NIEZNANA” prowadzonym przez nadkom. Zbigniewa Bartosiaka. Wykład odbył się w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Kielcach. Jakub Spera i Kacper Kubała, jako jedyni spośród zgromadzonych na wykładzie, wzięli w nim aktywnie udział – zostali zaangażowani do gry edukacyjnej w skojarzenia związane ze Zbrodnią Katyńską. Wykład zawierał niezwykle cenne informacje na temat Policji, która wraz z pozostałą częścią polskiej inteligencji stała się ofiarą zbrodni dokonanej przez Sowietów w 1940 roku.  Wykład wzbogacony został w filmy edukacyjne. Wśród nich bardzo wymowny i wzruszający okazał się film przedstawiający etiudę teatralną poświęconą zbrodni.

ipn 10

ipn 3

ipn 2

 

Po skończonym wykładzie uczniowie zwiedzili wystawę tematyczną w Centrum Edukacyjnym IPN. Opiekunami uczniów w czasie wyjazdu historycznego były: p. Edyta Wydra, p. Aneta Zroślak i p. Magdalena Grzeszczuk.  W kolejnych dniach tj. w środę i w czwartek w gimnazjum odbyły się projekcje  filmu dokumentalnego Andrzeja Wajdy pt. „KATYŃ”. Wszyscy uczniowie film obejrzeli z dużym zainteresowaniem. „Tydzień Katyński” w naszej szkole został podsumowany w piątek 28 kwietnia. Wtedy w patriotycznej scenerii odbył się apel pt. „ KATYŃ- GOLGOTA WSCHODU”. Prowadzące apel: Amelia Jaremcio i Zuzanna Dudek przybliżyły wszystkim historyczny wątek agresji hitlerowskiej i sowieckiej, represji dokonywanych na polskim narodzie w czasie II wojny światowej oraz okoliczności samej zbrodni. Uczennice: K. Maleszak, P. Piotrowska, K. Błońska, D. Maleszak, P. Kaczmarczyk, W. Stachera, W. Maleszak, M. Kuśmierczyk wzbogaciły apel w wiersze patriotyczne. Wysłuchano też „Ballady katyńskiej” w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego.

ipn 9

ipn 8

ipn 7

ipn 6

Na zakończenie apelu wystąpiła pani dyrektor Beata Janiszewska, która podziękowała uczniom za przygotowanie apelu i aktywne uczestnictwo w obchodach „Tygodnia Katyńskiego” . Szczególne podziękowania za wszystkie działania w ramach akcji upamiętniającej 77. rocznicę Zbrodni Katyńskiej skierowała też do organizatorek- pani Magdaleny Grzeszczuk i pani Edyty Wydry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *