warsztaty 4

„BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!” – CZYLI TYDZIEŃ BIBLIOTEKI W NASZEJ SZKOLE

W dniach 8- 15 maja odbył się Tydzień Bibliotek 2017. Hasłem tegorocznej edycji było „Biblioteka. Oczywiście!” Akcja miała na celu podkreślenie roli czytania i zwiększenia zainteresowania czytelnictwem wśród młodzieży. Tegoroczne hasło odpowiada na pytanie: „Jaka instytucja pozwala zespolić różnorodne potrzeby z zakresie uczestnictwa  w kulturze?” Zespół Szkół w Miedzierzy też dołączył do tej akcji i przygotował różnorodne wydarzenia:

– warsztaty plastyczno – literackie – uczniowie pod opieką pani Agnieszki Leszczyńskiej zrobili przepiękne ilustracje do lektur szkolnych. Są one ozdobą szkolnego korytarza.

warsztaty 3

warsztaty 2

warsztaty 1

warsztaty

– lekcja biblioteczna – uczniowie klas I-III uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, zorganizowanych przez panią Edytę Kosmę. Najmłodszym uczestnikom poprzez prezentację multimedialną przypomniano zasady funkcjonowania Biblioteki Szkolnej. Uczulono również na konieczność dbania     o wypożyczone książki, z których korzysta cała społeczność.  Do częstych odwiedzin w bibliotece dzieci zostały zachęcane również dzięki możliwości zaprezentowania na forum klasy pięknie przeczytanych wierszy o książkach. Na podsumowanie zajęć uczniowie I i II klasy kolorowali rysunki tematycznie związane z biblioteką. Natomiast uczniowie klasy III w czasie zajęć zapoznali się z budową książek. Dzięki prezentacji przedstawiającej historię książki, elementy jej budowy oraz praktyczne ćwiczenia młodzi czytelnicy chętniej sami w domu sięgną po wypożyczone książki i spróbują powtórzyć wiadomości, z którymi zapoznali się w Bibliotece Szkolnej.

biblioteka 3

biblioteka 2

biblioteka 1

-„Pieszy bibliotekarz” – rajd dla czytelników i sympatyków biblioteki. Uczniowie klas III gimnazjum podziwiali walory turystyczne Gminy Smyków, którymi są Kawęczyn i Cisownik. W przyszłym roku mamy  w planach zwiedzanie Sielpi. Każdego następnego roku znajdziemy na pewno coś ciekawego, w myśl hasła: „cudze chwalicie swego nie znacie”. Opiekunami rajdu były pani Beata Janiszewska i pani Katarzyna Spera.

rajd 3

rajd 2

– popołudnie poetyckie –odbyło się również  spotkanie autorskie z poetką Agnieszką Czarnecką, naszą wicedyrektor. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II gimnazjum. Agnieszka Czarnecka swoimi pasjami: poezją i teatrem od lat zaraża uczniów gimnazjum. Organizuje im wyjazdy na spotkania z ludźmi kultury, sztuki, teatru, na wieczorki poetyckie. Sama tez pisze wiersze od wielu lat. Jej wiersze można podzielić na trzy kategorie: życie, miłość i przyroda. Ma już na swoim koncie kilka nagród: 1986r. – III miejsce w powiatowym konkursie poetyckim „Robotniczy trud”  w Starachowicach; 2015r.- I miejsce w X Konkursie Literackim Ekologia w poezji i prozie  w Stąporkowie w kategorii: dorośli – poezja. 2017r. – III miejsce konkursie poetyckim „Wielkopostne Refleksje” organizowanym przez WDK w Kielcach. 2016r. została wybrana Kobietą Roku 2015 w Kategorii  Kultura przez Stowarzyszenie Women For Live podczas Świętokrzyskiej Gali Kobieta Roku 2015.  W 2016 roku wydała swój pierwszy tomik wierszy „Ciszy śpiew”. Natomiast w bieżącym roku pani Agnieszka Czarnecka  jest nominowana  w plebiscycie Scyzoryki Festiwal 2017 w kategorii literatura/poezja. Uczniowie byli zachwyceni poezją p. Agnieszki. A my życzymy powodzenia w plebiscycie!

poezja 1

Mamy również niespodziankę dla naszych „małych Słoneczek”. 17 maja zaplanowana jest wizyta w Bibliotece Publicznej w Smykowie. Na pewno będzie to dla nich niesamowite przeżycie. Warto pamiętać, że w dobie  Internetu i nowości multimedialnych, biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry. To miejsce, gdzie można się w pełni zrealizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze. Warto zawsze przenieść się w krainę marzeń. WARTO CZYTAĆ!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *