koniec

SZKOLNY KONKURS EUROWIZJI ZACHWYCIŁ WSZYSTKICH

Od lat nie było w Zespole Szkół w Miedzierzy takiego wydarzenia! Choć co roku pani Katarzyna Sykuła organizowała Szkolny Konkurs Eurowizji, to na taką skalę konkurs odbył się po raz pierwszy. W tym roku, promując przynależność Polski do Unii Europejskiej, do konkursu włączyła się cała społeczność uczniowska, wszyscy nauczyciele oraz rodzice. Każda z klas wylosowała miesiąc temu jeden z krajów członkowskich UE: I A – Austrię, I B – Polskę, II A – Grecję, II B – Irlandię, III A – Francję i III B – Hiszpanię. Każda klasa miała przygotować plakat danego kraju, regionalne  potrawy oraz taniec. Przygotowania trwały długo i były dość intensywne. Uczniom pomagali i wspierali ich wychowawcy. Należało zadbać o każdy szczegół prezentacji. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: plakat, taniec, potrawa regionalna.

W Jury znaleźli się znakomici goście. Gościem honorowym uroczystości był europoseł Bogdan Wenta zaproszony przez panią dyrektor Beatę Janiszewską oraz panią wicedyrektor Agnieszkę Czarnecką. W skład Jury weszli również:   p. dyr. Biura Bogdana Wenty – Danuta Papaj, asystentka posła Artura Gierady – p. Paulina Plewa, radny powiatowy – p. Grzegorz Piec, przewodniczący Rady Gminy – p. Dariusz Janus, jego zastępca – p. Kazimiera Opala, wicewójt Gminy Smyków – p. Radosław Orzelski, naczelnik OSP w Miedzierzy – p. Adam Kubała, zastępca przewodniczącej Rady Rodziców – p. Ewa Sosnowska – Dudek oraz panie dyrektorki.

jury 1

jury

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski oraz hymnu Unii Europejskiej. Pani dyrektor Beata Janiszewska powitała wszystkich gości. Następnie uczniowie klas prezentowali przygotowane przez siebie plakaty, promujące wylosowane kraje. Trudno było wybrać ten najładniejszy, bo wszystkie były wyjątkowe i dopracowane.

plakaty 3

plakaty 2

plakaty 1

Kolejną kategorią był taniec. Jury miało ogromny problem z przyznaniem pierwszego miejsca, gdyż choreografia, kostiumy zachwycały wszystkich. Klasy zaprezentowały się w tańcach: I A – walc wiedeński, I B – polonez, II A – taniec Zorby, II B – taniec irlandzki, III A – menuet i III B – taniec hiszpański. Aż trudno uwierzyć, że uczniowie uczyli się tańców z Internetu, bez instruktorów, a wyszły przepięknie. Panu Europosłowi najbardziej podobał się taniec hiszpański.

walc 4

walc 3

walc 2

walc 1

polonez 3

polonez 2

polonez 1

zorba 3

zorba 2

zorba 1

irlandzki 4

irlandzki 2

irlandzki 1

menuet 4

menuet 3

menuet 2

menuet 1

hiszpania 5

 

hiszpania 4

hiszpania 3

hiszpania 2

hiszpania

Kolejną kategorią były potrawy regionalne państw UE. Najprzyjemniejsza była oczywiście degustacja. I tutaj znów problemem okazało się przyznanie pierwszego miejsca. Dania przyciągały wyglądem, smakiem, zapachem. Wśród nich znalazł się np.: kurczak w panierce z krakersów, bigos, pierogi, sałatka grecka, pulpety z serem feta, croissanty, ratatouille, pallo, barmbrack, placki ziemniaczane po irlandzku. Człowiek naprawdę robił się głodny! Dodatkowo potrawy stały na przystrojonych stolikach w barwach flag poszczególnych krajów, wśród kwiatów i dekoracji.

stoisko 4

stoisko 3

stoisko 2

stoisko 1

potrawy 2

potrawy 1

Podczas zliczania głosów, gości zachwycił taniec włoski w wykonaniu klasy VI oraz polonez dzieciaczków z Punktu Przedszkolnego. Dostali największe brawa i oczywiście prezenty od pani dyrektor.

klasa VI 2

klasa VI 1

klasa VI

przedszkole 4

przedszkole 2

przedszkole 1

przedszkole 1

Wreszcie nadszedł moment ogłoszenia wyników:

I miejsce zajęła klasa II B – Irlandia

II miejsce klasa II A – Grecja

III miejsce klasa III B – Hiszpania

nagrody

Tym trzem klasom Europoseł Bogdan Wenta w nagrodę zorganizuje jednodniową wycieczkę do wybranego miasta Warszawy lub Krakowa. Kolejne trzy klasy w nagrodę pojadą do kina na wybrany film. Bilety do kina zafundowała Rada Rodziców, pani dyrektor oraz radny powiatowy p. Grzegorz Piec. Klasa VI za swój piękny taniec włoski otrzymała od asystentki posła Artura Gierady radioodtwarzacz płyt CD. Ale to nie koniec nagród. Szkoła od Wójta Gminy Smyków dostała 10 piłek do koszykówki, ręcznej i nożnej. Na nich europoseł B. Wenta złożył swój autograf.

Podczas podsumowania uroczystości rozstrzygnięto również konkurs polsko – angielski wiedzy o Unii Europejskiej. I miejsce zajął Hubert Góral z kl. III B, którego w nagrodę Europoseł zaprosił do Brukseli. II miejsce Bartłomiej Zbróg, III miejsce – Maciej Biegaj i Dawid Gaweł. Otrzymali oni nagrody książkowe.

unia

bruksela

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu konkursu, gościom za przybycie, uczniom za zaangażowanie i kreatywność, nauczycielom za cierpliwość i wyrozumiałość. To była przepiękna uroczystość promująca naszą szkołę w gminie, powiecie i województwie!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *