sandomierz (1)

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA – MIASTA OJCA MATEUSZA

Sandomierz to nie tylko serialowe miasto Ojca Mateusza, ale również miasto pełne przepięknych i naprawdę niezwykłych zabytków, które 1 czerwca 2017r. podziwiali uczniowie gimnazjum z kl. I-III. Sandomierską przygodę rozpoczęli od rejsu statkiem po Wiśle, dla niektórych to  był pierwszy rejs w życiu i moc emocji. Gimnazjaliści byli zachwyceni pięknymi widokami, mogli podziwiać Sandomierz z innej strony. Kolejną atrakcją był Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, który rozdziela wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Jest to najpiękniejszy wąwóz spośród lessowych wąwozów sandomierskich. Strome ściany tego blisko półkilometrowego jaru dochodzą do 10 metrów wysokości. Zbocza wąwozu i jego korona porośnięte są gęsto drzewami i krzewami.

sandomierz 7

sandomierz 6

Uwagę gimnazjalistów przykuła również Katedra Narodzenia Najświętszej Mari Panny , gdzie znajdują się obrazy (jest ich 12), przedstawiają każdy miesiąc , dzięki którym uczestnicy mogli zajrzeć nie w przeszłość jak to zazwyczaj bywa, ale doszukiwać się w nich swojej przyszłości, a w szczególności śmierci lub chorób, które ich będą nękały. Pociechą całej tej przykrej scenerii jest fakt, iż Ci którzy rozszyfrowali swoją postać na obrazie będą mogli się ich ustrzec.

sandomierz 5

sandomierz 4

sandomierz 3

Następnie uczniowie wyruszyli w Podziemną Trasę Turystyczną lub podziemia Sandomierza, to system dawnych czternasto- i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Trasa utworzona została przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych,  prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają 12 m pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi 470 m. Sandomierskie podziemia owiane są legendami. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory z racji ich obronnego i gospodarczego charakteru, otoczone były tajemnicami. Najsłynniejsza legenda mówi o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach. Gimnazjaliści zobaczyli zbrojownie i sale tortur. Mieli okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który z zapałem i w pełni humoru przedstawił im „wspaniałe” życie księżniczek i rycerzy, które w rzeczywistości nie było takie kolorowe, a w walce na śmierć i życie nie było czasu . Mogli usłyszeć, ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również szczegółów mody średniowiecznej. Całe spotkanie było otoczone zgiełkiem śmiechu i zabawnej konwersacji.

sandomierz 2

sandomierz 1

sandomierz

Na zakończenie wycieczki gimnazjaliści z tarasu widokowego podziwiali przepiękną panoramę miasta i okolicy, spacerowali po Starówce, po alejkach  dyskutując o miejscach , w których został nakręcony „ Ojciec Mateusz”. Zadowoleni z wycieczki i pełni pozytywnych odczuć gimnazjaliści przy promieniach słonecznej pogody  wrócili szczęśliwie do domu.

Opiekunami wycieczki były: Magdalena Faszczewska, Anna Łącka, Edyta Wydra, Magdalena Grzeszczuk, Justyna Piekarska.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *