FESTYN RODZINNY – JAGÓDKA 2017 – symboliczne wmurowanie cegieł pod przedszkole samorządowe

Realizowany projekt Nr RPSW.07.04.00-26-0021/16  pn.: „Budowa Budynku Przedszkola w Smykowie wraz z zagospodarowaniem terenu oraz adaptacją istniejących ciągów komunikacyjnych na potrzeby przedszkola” w ramach  Działania 7.4. Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej , 7 Osi Priorytetowej  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020

To było bardzo udane święto Gminy Smyków – to opinia nie tyko organizatorów tegorocznego Festynu rodzinnego – Jagódka 2017, ale przede wszystkim uczestników. Dopisała pogoda, więc sobotnie popołudnie można było spędzić na wspólnej festynowej integracji. Każdy mógł tutaj znaleźć dla siebie coś ciekawego. Prezentem od gminy dla wszystkich uczestników był pyszny bigos z młodej kapusty przyrządzony przez Panią Anię Bednarczyk. Jak co roku były liczne konkursy, które z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Po powitaniu mieszkańców i gości wójt Józef Śliz zaprosił do degustacji potraw przygotowanych przez gospodynie z 12 sołectw naszej gminy.

Było ich aż 24. Wszyscy mogli spróbować pigołow z mięsem, kugla, pasztecików kruchych, leczo, był też pyszny chłodnik z boczkiem, gołąbki bez zawijania, gulasz rolnika, prazoki, zrazy, tradycyjna kapusta z grochem i wyborny gulasz, który był wyborny nie tylko z nazwy. Były kartacze i zapiekana kapusta z mięsem, lazania i nadziewane pyzy z tartych ziemniaków. Po adamowsku były rozkoszne flaczki i gołąbki, a w sołectwie Trawniki królowała golonka duszona w kapuście i karmelowym piwie i zupa gulaszowa z zacierką. Wśród potraw można było skosztować zapiekanych boczniaków i leczo z boczniaków i cukinii, zupę grzybową i pierogi z grzybami i kiszoną kapustą. Dla łasuchów lubiących słodycze było mnóstwo rodzajów ciast czy jagodzianek.

Jury pod przewodnictwem marszałka Adama Jarubasa, które oceniało smak potraw, miało bardzo trudne zadanie i postanowiło przyznać wszystkim potrawom równorzędne pierwsze miejsca. W nagrodę wszystkie gospodynie otrzymały maszynki do mięsa.

Ważnym punktem programu tegorocznej Jagódki było symboliczne wmurowanie cegieł pod przedszkole samorządowe, którego budowa ruszyła już od poniedziałku. Wmurowania cegieł dokonali marszałek Adam JarubasAgata Binkowska – członek Zarządu Województwa, starosta Bogdan Soboń, wójt Józef ŚlizDariusz Janus – przewodniczący Rady Gminy oraz Piotr Błoński – tata  przyszłych przedszkolaków. Plac pod budowę poświęcił ks. prał. dr Piotr Supierz, proboszcz parafii Miedzierza. Placówka zostanie sfinansowana w większości z unijnej dotacji. Gmina na ten cel otrzyma dofinansowanie maksymalnie w kwocie 1 948 780,67 zł. Marszałek Adam Jarubas wyraził słowa wielkiego uznania za podjęcie inwestycji, która posłuży najmłodszym mieszkańcom. W takim samym tonie wypowiadali się Agata Binkowska – członek Zarządu województwa oraz starosta konecki Bogdan Soboń. Wójt serdecznie dziękował za możliwości, jakie tworzy samorząd województwa, dzięki którym gminy mogą aplikować o pieniądze unijne, bez których ta, jak i podobne inwestycje nie byłyby możliwe. Podziękowania w formie kolorowych bukietów kwiatów w imieniu rodziców i dzieci, dla których już od września 2018 roku przedszkole stanie się drugim domem złożyła rodzina Państwa Anny i Piotra Błońskich z synami.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, liczne gry i zabawy, malowanie twarzy przeprowadziły animatorki zaproszone przez Bibliotekę Publiczną w Smykowie.

Prezentem dla dzieci było popularne wesołe miasteczko, z którego dzieci mogły korzystać bezpłatnie i do woli.

W tegorocznym konkursie lepienia jagodowych pierogów na czas wzięły udział drużyny ze wszystkich dwunastu sołectw. Założeniem konkursu było utworzenie międzypokoleniowych drużyn składających się z trzech osób. Zabawa była wyśmienita, szczególnie dla widowni. Komisja w składzie Anna Cholewińska – dyr. Szkoły Podst. w Królewcu, Beata Janiszewska – dyr. Zespołu Szkół w Miedzierzy oraz Andrzej Kołodziejczyk – przew. Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Smyków wyłonili trzy drużyny i tak: I miejsce zajęła reprezentacja z Królewca w składzie: Lidia Kołodziejczyk, Klaudia Łosiak, Kinga Maleszak. Na drugim miejscu z liczbą była ekipa ze Stanowisk: Marianna Kałuzińska, Jowita Nowak, Aleksandra Miśtal, a na trzecim Miedzierza: Agnieszka Kubała, Ewelina Opala, Magdalena Kuśmierczyk.

Ulepione i ugotowane pierogi trafiły ponownie na stół tym razem były gwiazdą innego konkursu, mianowicie – jedzenia jagodowych pierogów na czas. Do zjedzenia było pięć pierogów. Najszybszy był Jacek Stachera, drugi był Janusz Borkowski – a trzeci Rafał Lamentowicz. Resztą pierogów zostali poczęstowani uczestnicy festynu.

Wiele działo się również na scenie, gdzie swoje zdolności wokalne i taneczne prezentowały dzieci ze świetlicy w Kozowie przygotowane przez swietliczankę Pania Katarzynę Kołodziejczyk.. Słowa uznania należą się uczennicom ze Szkoły Podstawowej w Miedzierzy z Akademii Tańca Pani Kamili Drezno za taniec „ MI RITMO”, uczniom klasy VI SP Miedzierza za taniec „TARANTELLA”.  Piosenkę pt.” Podajmy sobie ręce” (refren wspólnie z przedszkolakami) pięknie zaśpiewała najmłodsza wokalistka Maja Wojas z Oddz. „0”- w Miedzierzy.

Serca wszystkich widzów skradły małe przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Miedzierzy, które przepięknie zatańczyły poloneza pod czujnym okiem swojej pani – Sylwii Dulewicz.

W tym roku gwiazdą festynu była Grupa After Party, która przyciągnęła przed scenę tłumy fanów, bawiących się przy przebojach zespołu. Gdy wokaliści z zespołu rozdawali autografy na scenie wystąpiła nasza lokalna gwiazda Laurencja Nowacka, która zachwyciła nie tylko wokalem, ale również piękną grą na skrzypcach.

Jak zwykle pięknie zaprezentował się zespół KRÓLEWIACZKI, który w tym roku ma już za sobą wiele występów i konkursów zakończonych sukcesami.

Po występie KRÓLEWIACZKÓW odbyło się losowanie TALONÓW loterii fantowej, która była nowym punktem naszego jagodowego festynu.

Loteria fantowa mogła się odbyć dzięki sponsorom, którzy bardzo licznie odpowiedzieli na prośbę organizatorów i ufundowali bardzo cenne nagrody. Niektóre z nagród były dedykowane dla występujących artystów. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tak wspaniały gest.

Po losowaniu sceną zawładnął zespół SMYKOVIA, który swoimi występami sławi naszą gminę nie tylko w powiecie i województwie, ale również poza nimi.

Festyn zakończył się dyskoteką pod gwiazdami, przy której bawili się najwytrwalsi uczestnicy festynu.

 Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji festynu, bez WAS nie byłoby tak wspaniałej zabawy. Zapraszamy za rok.

Lista darczyńców i sponsorów Festynu rodzinnego – Jagódka 2017

Barbara i Janusz Grochowski  – Piekarnia „Grochleb” w Kozowie

Wiesława i Stanisław Dróżdż  – Zakład Piekarniczy w Kozowie

Ewelina i Rafał Guldziński – P.P.H.U. „ELBUD” w Adamowie

Ilona i Andrzej Opala – P.H.U. „MILO” w Królewcu

Grażyna i Marian Saługa – Sklep „ MINIMARKET” w Smykowie

Jolanta i Grzegorz Kuśmierczyk  – Sklep Warzywniak w Smykowie

Michał Mytkowski – Gospodarstwo Uprawy Grzybów i Grzybni w Miedzierzy

Mieczysław Misztal, Piotr Plech, Bartłomiej Plech, Leszek Zapała – Ubojnia drobiu EUROQ w Salacie

Barbara i Sylwester Soboń  – PPUH SOBBET w Kozowie

Anna i Piotr Błoński – Firma „TRANS-MECH” w Smykowie

Zofia i Bogusław Czekaj – Firma „ZOFIX” w Adamowie

Elżbieta i Zbigniew Krawczyński  – PHU „HERMES” Materiały Budowlane

Ewa i Dariusz Katanowski –Firma DAR- GAR

Adam Dulewicz – Usługi transportowe w Pieradłach

Czesława i Waldemar Socha  -Firma POL – PETRO Królewiec

Katarzyna i Paweł Górecki  -„PPHU Górecki

Artur Nowak – Pizzeria ARTURO w Miedzierzy

Aneta i Tomasz Łosińscy – Mieszalnia lakierów samochodowych i przemysłowych. Auto części TOMCARS w Kozowie

Waldemar Świąder i Dariusz Świąder  – Firma Budownictwo Drogowe BUDAR Sp. z o.o.  w Królewcu Poprzecznym

Irena i Jerzy Opala – Zakład P.H.U.  w Królewcu

Zbigniew Owczarek, Leszek Leśniak, Wojciech Sopata – Firma  Oaza s.c. P.P.H.U. w Rozgóle

Gminna Biblioteka Publiczna w Smykowie

Monika i Rafał Stachera oraz Barbara i Paweł Stachera  – Sklep Groszek w Przyłogach

Mariusz Kołodziejczyk
 – Firma PPH FOL – PACK w Końskich

Katarzyna Rogula – Zakład fryzjerski „KAJA” w Smykowie

Robert Opara – Firma Przewóz Osób z Korczyna

Mirosław Perlak – Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane „PER-MIR” z Kielc

Katarzyna Kaniowska – Firma Feniks s. p. z o.o. wAdamowie

Leszek Kulina Sp. J. – Firma Biuro Market

Firma „EKOM” – Maciejczyk Spółka Jawna w Nowinach

ART-PIS –  Hurtownia Art. papierniczych, biurowych i szkolnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *