73. Rocznica bitwy pod Trawnikami

W tym roku obchody 73. Rocznicy bitwy pod Trawnikami zbiegły się z obchodami 78. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Obydwie rocznice są bardzo ważne dla naszej smykowskiej społeczności.

Mimo gorszej pogody, podobnie jak w poprzednich latach w pierwszą sobotę września w Trawnikach została odprawiona Msza Święta, upamiętniająca poległych w 1944 roku żołnierzy, którzy szli na pomoc Powstańcom Warszawy.
W uroczystości wzięły udział córki generała Antoniego Hedy – „Szargo”: Halina Snopkiewicz – Heda i Maria Hamilton. Byli również obecni kombatanci i żołnierze „Szarego” – pułkownicy Henryk Czech oraz Janusz Sermanowicz. Na uroczystość, jak co roku przybyli uczniowie, harcerze i nauczyciele ze szkół naszej gminy z dyrektorami i nauczycielami oraz dzieci ze SP w Zaborowicach. Aktywny udział w obchodach 73. Rocznicy bitwy pod Trawnikami był dla uczniów żywą lekcją historii i patriotyzmu.
W uroczystościach uczestniczyli druhowie OSP z Przyłóg ze swoim sztandarem oraz władze samorządowe naszej gminy: wójt Józef Śliz, zastępca wójta Radosław Orzelski i Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Janus oraz Radni Rady Gminy i sołtysi.

Jak zawsze najliczniejszą grupą biorącą udział w corocznych uroczystościach w Trawnikach są mieszkańcy Gminy Mniów i Gminy Smyków – szczególnie mieszkańcy Trawnik.

Mszę celebrował ks. Kanonik Zbigniew Kołton, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zaborowicach.

Zgodnie z coroczną tradycją uczestnicy uroczystości spotkali się przy wspólnym ognisku. Jak co roku poczęstunek przygotowały gospodynie z Trawnik pod czujnym okiem sołtysa Tomasza Opali oraz wsparciu Urzędu Gminy w Smykowie.

 

 

 

 

 

   

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *