111

WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE – PEŁNA WRAŻEŃ

21 września pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów wraz z opiekunami: Aliną Czyżewską, Małgorzatą Kornecką, Grażyną Kopeć, Sylwią Blaszyńską i Aleksandrą Kałmuk, wyjechała na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

wycieczka 9

wycieczka 8

wycieczka 7

Pierwszym etapem podróży był udział w warsztatach ceramicznych, tkackich i zielarskich połączonych ze zwiedzaniem Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. W niej czas cofa się    o kilka stuleci. Już po przekroczeniu bramy osady dzieci poczuły się, jakby wehikuł czasu przeniósł je w odległą przeszłość. Dzięki rzemieślnikom rodem z wczesnego średniowiecza odbyli niesamowitą podróż w czasie. Mieli okazję zapoznać się z dawnym życiem osadników na naszym terenie. Wysłuchali ciekawych opowieści o dawnych technikach wykonywania naczyń z gliny i ich magicznych zastosowaniach w kulturze dawnych Słowian. Nauczyli się od zielarki, jak rozpoznawać zioła. Poznali ich lecznicze i magiczne właściwości. Używali do tego smaku i węchu. Razem z zielarką warzyli pachnące napary o niezwykłych mocach.  A  w  trakcie warsztatów tkackich średniowieczna tkaczka opowiadała im o technikach tkania  w dawnych czasach, o tym, jak wykonywano kolorowe krajki, pasiaki i chodniczki. Uczniowie również wyplatali na palcach kolorowe troczki. Na pamiątkę dostali wszystkie zrobione przez siebie prace.

wycieczka 6

wycieczka 5

wycieczka 4

wycieczka 3

wycieczka 2

wycieczka 1

wycieczka

Następnie udali się na Święty Krzyż, gdzie poznali historię Klasztoru i relikwii Krzyża Świętego. Odetchnęli zdrowym i czystym powietrzem Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po obiedzie dzieci pojechały do Krajna w celu poznania pięknych budowli (miniatur) z całego świata. Niektóre z dzieci już tu były, a dla niektórych było to niezwykłe przeżycie. Niebywałą atrakcją okazało się kino 6D, które dało dzieciom wiele wrażeń. Mimo słotnej pogody uczniowie wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *