kwesta

Ratujmy od zapomnienia … kwesta na cmentarzu

Jak co roku młodzież ze Szkoły Podstawowej w Miedzierzy kwestowała  na cmentarzu parafialnym. Tegoroczna zbiórka trwała dwa dni, tj. 29 października – niedziela i 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych. Zebrane do puszek pieniądze przeznaczone będą na renowację cmentarnego ogrodzenia oraz odnowę grobu ks. Jana Kwietnia, który w latach 1897-1916 i 1922 -1933 był proboszczem w parafii Miedzierza. Z jego inicjatywy w latach 1907- 1913  wybudowano piękną neoromańską świątynię, a dwa lata później murowane ogrodzenie ze schodami. Ksiądz Kwiecień został 4 kwietnia 1933 r. pochowany na miejscowym cmentarzu.

 

kwesta 1

kwesta 2

kwesta 3

kwesta 4

kwesta 5

kwesta 8

Z puszkami pod bramami nekropolii stało łącznie sześćdziesięciu wolontariuszy – uczniowie klas gimnazjalnych i klasy VII, harcerze, p. dyrektor Beata Janiszewska oraz nauczyciele opiekujący się Szkolnym Kołem PCK z Sekcją Wolontariatu (A. Łącka, K. Sykuła, E. Wydra, A. Zroślak, G. Kopeć, J. Fidor)  oraz drużyną harcerską (A. Mechelewska, R. Czaja). Warto zaznaczyć, że organizacje te prężnie działają na terenie naszej szkoły. Członkowie SK PCK  m.in. angażują się w pomoc potrzebującym, dbają o środowisko naturalne i przestrzeganie praw człowieka oraz od kilkunastu lat  kwestują na rzecz WOŚP.

kwesta 6

kwesta 7Natomiast harcerze ze szkolnej drużyny Młode Wilki tradycyjnie 1 listopada trzymają honorową wartę przy kamiennej bramie prowadzącej do kwatery  pomordowanych w czasie II wojny światowej  104 mieszkańców Adamowa i Królewca, którzy zostali rozstrzelani w odwecie za domniemane powiązania z majorem Hubalem. Pamięć o tym wydarzeniu jest wciąż żywa i uczniowie naszej szkoły szczególnie ją pielęgnują. Od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *