IMG_5063

„To jesteśmy winni tym, którzy przyjdą po nas” – uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Jest ona symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa. Po wielu latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej w Miedzierzy przygotowali wyjątkową akademię. Na uroczystość przybył Wójt Gminy Smyków Józef Śliz, ks. prałat Piotr Supierz oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

dzień niepodległości

dzień niepodległości 1

dzień niepodległości 2

dzień niepodległości 3

dzień niepodległości 4

Pani dyrektor Beata Janiszewska powitała gości. Następnie wprowadzono flagę narodową, która towarzyszyła zebranym do końca uroczystości. Poprowadzili ją Julia Janiszewska i Dawid Stachera, uczniowie klasy VII, którzy nawiązali do historii święta i zwrócili uwagę na jego znaczenie w życiu każdego Polaka. Następnie przy brzozowych krzyżach, które stanowiły dekorację, harcerze zapalili znicze symbolizujące naszą pamięć i hołd dla tych, którzy polegli w obronie ojczyzny. Podczas akademii nie zabrakło również wierszy i pieśni patriotycznych: „My, Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Raduje się serce, raduje się dusza”, „Roty” w wykonaniu chóru uczennic gimnazjum, „Białego krzyża”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Warczą karabiny” w wykonaniu Katarzyny Opali z kl. II B, „Ojczyzno ma” w wykonaniu Zuzanny Bieleckiej i Pauliny Sosnowskiej z kl. VII. Każdy występ był nagradzany gromkimi brawami.

dzień niepodległości 5

dzień niepodległości 6

dzień niepodległości 7

dzień niepodległości 8

dzień niepodległości 9

Na twarzach widzów nieprzerwanie dostrzec można było wzruszenie i zadumę treścią przygotowanego montażu słowno – muzycznego. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenie miało okazję uświadomić sobie, że warto również kultywować  pamięć o przodkach, interesować się rodziną, kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszym symbolem naszej polskości, dumy i tożsamości. Pan Wójt oraz ksiądz proboszcz byli pod wielkim wrażeniem przygotowanej uroczystości. Pogratulowali pani dyrektor utalentowanej młodzieży. Ksiądz prałat zaproponował, by uczniowie jeszcze raz wykazali się swoimi zdolnościami i wystąpili dla lokalnej społeczności  w niedzielę po mszy świętej o godzinie 10.00.

IMG_5092

Na zakończenie pani dyrektor zacytowała słowa Marszałka Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Podkreśliła, że czując odpowiedzialność, nasza szkoła zawsze będzie czyniła starania, by pamięć i wdzięczność za krew oddaną za wolność i niepodległości naszej Ojczyzny,  nigdy nie umarła w świadomości młodego pokolenia.

Za przygotowanie uczniów do akademii byli odpowiedzialni nauczyciele: p. Jadwiga Fidor, ks. Marcin Wójtowicz, p. Aleksandra Kałmuk, p. Grażyna Kopeć i p. Jerzy Duda.

IMG_5051

23476484_544932215850050_630207038_n

IMG_5047

Warto nadmienić, że tego dnia, tak, jak co roku, uczniowie zorganizowali akcję „Rozśpiewana przerwa-patriotyczne śpiewanie”, która polegała na spontanicznym wykonywaniu pieśni patriotycznych podczas przerw śródlekcyjnych. Włączyli się do niej uczniowie klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej, a także nauczyciele z panią dyrektor na czele. Patriotyzm można wyrażać w każdy możliwy sposób. Ta akcja jest jednym z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *