prawa

Chodź człowieku, coś Ci powiem…

Tradycją naszej Szkoły jest, że w  pierwszym tygodniu grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Dziesiątego grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Zapewnia ona wolność i poczucie bezpieczeństwa wszystkim ludziom, bez względu m.in. na kolor skór, narodowość, status majątkowy czy płeć.

prawa

prawa

prawa

prawa

Uczniowie z klasy II a (Zuzanna Głuszek, Amelia Jaremcio, Julia Maleszak, Kinga Maleszak, Martyna Stachera, Kinga Tomala, Łucja Kołodziejczyk, Natalia Pytel), klasy III a (Agnieszka Kałmuk, Kacper Karbownik, Kacper Kubała, Magdalena Mogielska, Karolina Pęczkowska, Jakub Spera, Kinga Świadek) i klasy III b (Patrycja Szmarkieta, Weronika Węgrzyn, Zuzanna Dudek, Jowita Węgrzyn, Wiktoria Pacak, Klaudia Wychowaniec, Aleksandra Stachera) zaprezentowali społeczności szkolnej montaż  słowno – muzyczny ukazujący sytuację człowieka w świecie, w którym nie respektowane są jego podstawowe prawa. Zwrócili uwagę na to, że wszystkie czynności pochodzące od człowieka są przejawem ludzkiego rozumu, a więc tego, co decyduje o tym, że człowiek rodzi się wolny i równy w swej godności i prawach. Na przykładzie czterech bohaterów: Anny Frank, Ireny Sendlerowej, żydowskiego lekarza i obrońcy praw Afroamerykanów gimnazjaliści pokazali, do jakiego upodlenia może doprowadzić zanegowanie praw człowieka, kiedy  w myśl Hobbesa człowiek człowiekowi wilkiem. Podkreślono, że niszcząc drugiego człowieka w imię chorych zasad  upadlamy i niszczymy również samego siebie. Każdy z nas jest odpowiedzialny za kultywowanie humanizmu i zasad tolerancji w swojej społeczności.

 

prawa

prawa

prawa

Na koniec wszystkich, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka, zaproszono do włączenia się w Szkole dnia 8 grudnia br. w akcję Maraton Pisania Listów, bowiem każdy napisany list może odmienić ludzkie życie. Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem p. Edyty Wydry, oprawa muzyczna –p. Jerzy Duda, dekoracja – p. Aneta Zroślak .

prawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *