a8

Spotkanie z Temidą

W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klas trzecich gimnazjum pod opieką p. Edyty Wydry, p. Magdaleny Faszczewskiej i p. Mileny Włoszczyńskiej wybrali się do Sądu Rejonowego w Końskich, by z bliska przyjrzeć się pracy sądownictwa w Polsce. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w tego typu instytucji.

Pan Sędzia omówił specyfikę wykonywanej pracy i zapoznał nas ze skutkami naruszania prawa. W charakterze publiczności uczniowie wzięli udział w autentycznej rozprawie sądowej. Jednakże najbardziej emocjonującym przeżyciem dla młodzieży była możliwość odegrania ról w zaaranżowanym przez Sędziego procesie.

a1

a2

a3

a4

Ta wycieczka to dla nas kolejne doświadczenie, z którego zapamiętamy, czym jest wokanda, immunitet, jakiego koloru jest żabot przy todze sędziego, że na sali rozpraw oczekiwane jest zachowanie przynależne tak szczególnemu miejscu. Wizyta ponadto uświadomiła nam, że warto przestrzegać porządku prawnego, gdyż niektóre z pozoru błahe zachowania mogą okazać się brzemienne w skutkach. Dla wielu z nas wyjazd ten stanowi też punkt wyjścia do rozważań o wyborze własnej ścieżki kariery zawodowej.

a5

a6

a7

Spotkanie w sądzie pozwoliło oswoić to miejsce, ujrzeć je w innym świetle i zrozumieć, że jest to obszar przyjazny, gdzie można poszukiwać ochrony prawnej. Była to dla nas pouczająca lekcja edukacji prawnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *