SANDOMIERZ – MIASTO NIE TYLKO OJCA MATEUSZA

  Sandomierz to miasto pełne przepięknych i naprawdę niezwykłych zabytków, ale również serialowe miasto Ojca Mateusza, które 1 czerwca 2018r. podziwiali uczniowie klas: III b, IV a i b, V Szkoły Podstawowej w Królewcu.
Najpierw uczniowie wyruszyli w Podziemną Trasę Turystyczną lub podziemia Sandomierza, to system dawnych czternasto- i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Trasa utworzona została przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych, prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają 12 m pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi 470 m. Sandomierskie podziemia owiane są legendami. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory z racji ich obronnego i gospodarczego charakteru, otoczone były tajemnicami. Najsłynniejsza legenda mówi o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach.
Następnie uczestnicy wycieczki z tarasu widokowego podziwiali przepiękną panoramę miasta i okolicy.
Kolejnym punktem wycieczki była zbrojownia i sale tortur. Tu mieliśmy okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który z zapałem i w pełni humoru przedstawił nam „wspaniałe” życie księżniczek i rycerzy, które w rzeczywistości nie było takie kolorowe, a w walce na śmierć i życie nie było czasu. Mogliśmy usłyszeć, ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również szczegółów mody średniowiecznej. Całe spotkanie było otoczone zgiełkiem śmiechu i zabawnej konwersacji.
Dużą atrakcją, oczekiwaną przez dzieci jak i opiekunów, było Muzeum Sala Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza w Sandomierzu. Wystawa zainspirowana serialem „Ojciec Mateusz”. Zobaczyć na niej można bardzo realistyczne figury głównych bohaterów w otoczeniu scenografii przeniesionej wprost z planu zdjęciowego. Tu, tak jak na ekranie, Natalia Borowik, serialowa gosposia Ojca Mateusza gotuje w swojej uroczej kuchni. Z kolei podinspektor Orest Możejko rozmyśla w swoim gabinecie nad najnowszą sprawą. Mietek Nocul czujnie patrzy na osadzonego w policyjnej celi. Wszystkie pomieszczenia zostały zaaranżowane na wzór serialowych wnętrz z użyciem oryginalnych elementów scenografii. Na powierzchni trzystu metrów kwadratowych stworzono przestrzeń, która wiernie oddaje klimat z najbardziej popularnych miejsc serialu „Ojciec Mateusz”. Mogliśmy wejść do kościoła, odwiedzilić pokój biskupa, plebanię, posterunek policji i celę. Niecodzienną atrakcją są naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów. Zobaczyliśmy przy pracy księdza Mateusza Żmigrodzkiego, gospodynię Natalię Borowik oraz policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula. A co najważniejsze, mogliśmy robić zdjęcia do woli i fotografować się z aktorami – ich figurami woskowymi.
Sandomierską przygodę zakończyliśmy rejsem statkiem po Wiśle, dla niektórych to był pierwszy rejs w życiu i moc emocji. Uczniowie byli zachwyceni pięknymi widokami, mogli podziwiać Sandomierz z innej strony.
Kielecki McDonald’s, podczas godzinnego postoju w drodze powrotnej, z okazji Dnia Dziecka oprócz „obowiązkowych” zestawów mile zaskoczył dzieci i przygotował z okazji ich święta specjalne atrakcje.
Pani, która pełniła rolę animatorki i charakteryzatorki, swoimi „magicznymi” kredkami, zmieniała buzie roześmianych dzieciaków w wybrane przez nich charakteryzacje. Doradzała rodzaj tatuażu i dobierała idealne kolory.
Ponadto uczniowie otrzymali kolorowe baloniki z zabawnymi napisami.
Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie, pomimo zmęczenia upałem, szczęśliwie wrócili do domu.
Opiekunami wycieczki byli: Elżbieta Kucharska, Helena Karbownik, Justyna Piekarska, Agata Jarzyńska i Jacek Kołodziejczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *