Fotorelacja ” Festyn Rodzinny Jagódka 2018″

Jeszcze dwa dni przed naszym świętem gminnym mało, kto wierzył, że pogoda nas tak pięknie zaskoczy, po tygodniowej ulewie zaświeciło piękne słońce. A pogoda była jednym z ważniejszych czynników żeby tegoroczne święto gminy „Festyn Rodzinny – Jagódka 2018” zaliczyć do udanych.

Możemy się znowu pochwalić, że to było bardzo udane święto Gminy Smyków – to nie tyko odczucia organizatorów, ale opinie przekazywane nam od uczestników festynu. Wiele osób zdecydowało się spędzić z nami sobotnie popołudnie i wieczór. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Smacznym prezentem od gminy dla wszystkich uczestników był pyszny smykowski żurek przyrządzony przez Panią Agnieszkę Kubałę.

Tradycją naszego jagodowego festynu są konkursy związane z potrawami, które zawsze cieszą się dużym powodzeniem. Tuż po rozpoczęciu festynu i powitaniu mieszkańców i gości Wójt Józef Śliz zaprosił do degustacji potraw przygotowanych przez gospodynie z 12 sołectw naszej gminy.

Do konkursu było zgłoszonych 12 potraw, ale niemal na każdym stoisku było można dodatkowo skosztować smacznych przekąsek czy deserów.

Komisja złożona z gości, pod przewodnictwem Posła na Sejm Artura Gierady, która oceniała smak potraw, miała nie lada trudne zadanie, dlatego postanowiła przyznać wszystkim pierwsze miejsca. W nagrodę wszystkie gospodynie otrzymały miksery, które na pewno przydadzą się w każdej kuchni.

Jak co roku, również w tym roku można było smakować różne potrawy: kugiel przygotowany przez p. A. Opala z Miedzierzy, gołąbki inaczej z sołectwa Cisownik, przygotowane przez p. A. Bielecką. Z sołectwa Wólka Smolana swoją potrawę – kapustę
z grochem
prezentowała p. M. Czaja, sołectwo Salata reprezentowała sołtysowa B. Curzytek, która ugotowała zupę gulaszową. Pani I. Stępniewska z sołectwa Adamów częstowała kapustą z kiełbasą po adamowsku, a p. A. Stefańczyk z sołectwa Królewiec zupą po meksykańsku.  Na stoisku sołectwa Smyków królowały pyszne pigoły z mięsem i skwarkami przygotowane przez sołtysową G. Surma. Tradycyjny bigos serwowała p. M. Kuleta z sołectwa Kozów. Dla wegetarian był pasztet z cukinii z sosem grzybowym, który przygotowała p. J. Pręcikowska z Przyłóg. Wśród potraw można było skosztować również zupy pulpetowej wykonanej przez p. J. Kołodziejczyk z sołectwa Stanowiska oraz zupy borgacz przygotowanej przez p. B. Trzcińską z sołectwa Trawniki. Sołectwo Matyniów reprezentowała p. Anna Grabarczyk, która częstowała komisję i gości leczo. Wszyscy, którym udało się skosztować potraw przygotowanych przez gospodynie z naszych sołectw wyrażali swoje uznanie nie tylko dla smaku, ale i wyglądu potraw oraz estetyki podania. Od wielu lat ta część festynu cieszy się bardzo dużym powodzeniem.

Niespodzianką tegorocznego festynu byli skoczkowie narciarscy, wielokrotni medaliści różnych imprez – Klemens Murańka i Łukasz Rutkowski, którzy robili sobie zdjęcia z uczestnikami naszej jagódki, rozdawali autografy i propagowali swoją dyscyplinę sportową wśród dzieci i młodzieży z dala od używek i gier komputerowych.

Było mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, liczne gry i zabawy, malowanie twarzy przeprowadziły animatorki zaproszone przez Bibliotekę Publiczną w Smykowie. Jak co roku dzieci mogły korzystać bezpłatnie i do woli z wesołego miasteczka.

Do konkursu lepienia jagodowych pierogów na czas przystąpiły drużyny ze wszystkich dwunastu sołectw. W tym roku każda drużyna składała się z dwóch osób i skład drużyn był dowolny. Jak co roku zabawa była wyśmienita, najlepiej bawili się widzowie. Tutaj również komisja miała, co robić. Wyłoniono trzy drużyny, które stanęły na podium i tak: I miejsce zajęła reprezentacja z Królewca w składzie: Ewa Basiak i Ewa Sosnowska. Na drugim miejscu była ekipa z Salaty: Krystyna Misztal, Tomasz Spera, a na trzecim Miedzierza: Ewelina Opala, Magdalena Kuśmierczyk.

Ulepione i ugotowane pierogi trafiły do uczestników festynu, którzy ze smakiem pałaszowali ten sezonowy przysmak.

Wiele działo się również na scenie, gdzie przywitał nas zespół ludowy WINCENTOWIANIE, którzy pierwszy raz odwiedził Smyków, mamy jednak nadzieję, że nie ostatni.

Swoje zdolności wokalne i taneczne prezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Miedzierzy, m.in. popis tańca zaprezentowały dzieci i młodzież z Akademii Tańca Pani Kamili Drezno. Pięknie zaśpiewały – najmłodsza wokalistka Oliwka Szymczyk z kl. IV
SP w Miedzierzy ze wsparciem Nikoli Maleszak, Julii Koza, Matyldy Zamachowskiej i Krystiana Szewczyka oraz Zuzia Dudek, która od kilku lat cieszy publiczność swoimi wokalnymi zdolnościami.

Serca wszystkich widzów skradły uczniowie kl. 0 w Miedzierzy, które przepięknie zatańczyły krakowiaka pod czujnym okiem swojej pani – Marii Zbróg.

Nasze niezawodne KRÓLEWIACZKI jak zawsze oczarowały publiczność tańcem i śpiewem a koleżanki i koledzy z klas III Szkoły Podstawowej w Królewcu swoim występem również nie zawiedli zebranych pod sceną widzów.

Wszyscy młodzi artyści z naszych szkół otrzymali vouchery ufundowane przez przedsiębiorców z naszej gminy, za które będą mogli wyjechać do kina na wybrany przez siebie film.

Tuż przed gwiazdą wystąpił nasz rodzimy zespół SMYKOVIA, który co roku bawi naszą smykowską publiczność.

W tym roku gwiazdą festynu był Zespół PIĘKNI I MŁODZI, który przyciągnął do Smykowa tłumy fanów.

Po koncercie odbyła się jedna z przyjemniejszych części festynu – ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród na „Potrawę lokalną”, konkursu „Lepienia pierogów jagodowych”, oraz wręczenie nagród dzieciom z naszych szkół, które brały udział w „Konkursie Edukacji Ekologicznej”

Po rozstrzygnięciu wszystkich konkursów wysłuchaliśmy króciutkiego koncertu naszych młodych talentów, w których ponownie zaśpiewała Zuzia Dudek, jej młodsza siostra Zosia oraz Julia Opala z Królewca. Pięknie zatańczyła Magdalena Ratuszniak – młodziutka tancerka z Knurowa, która przyjechała na wakacje do swoich dziadków do Kozowa.

Festyn zakończył się dyskoteką pod gwiazdami, przy której bawili się najwytrwalsi uczestnicy festynu.

Pogoda wynagrodziła organizatorom trudy realizacji. Jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji festynu, bez WAS by nie było tak wspaniałej zabawy. Zapraszamy za rok.


Lista darczyńców i sponsorów Festynu Rodzinnego – Jagódka 2018

Barbara i Janusz Grochowski
Piekarnia „Grochleb” w Kozowie

Wiesława i Stanisław Dróżdż
Zakład Piekarniczy w Kozowie

Ewelina i Rafał Guldziński
P.P.H.U. „ELBUD” w Adamowie

Grażyna i Marian Saługa
Sklep „MINIMARKET” w Smykowie

Jolanta i Grzegorz Kuśmierczyk
Sklep Warzywniak w Smykowie

Monika i Michał Mytkowski
Gospodarstwo Uprawy Grzybów i Grzybni w Miedzierzy

Mieczysław Misztal, Piotr Plech, Bartłomiej Plech, Leszek Zapała
Ubojnia drobiu EUROQ w Salacie

Barbara i Sylwester Soboń
P.P.U.H. SOBBET w Kozowie

Czesława i Waldemar Socha
Firma POL – PETRO Królewiec

Katarzyna i Paweł Górecki
„PPHU Górecki

Waldemar Świąder i Dariusz  Świąder
Firma Budownictwo Drogowe BUDAR Sp. z o.o. w Królewcu Poprzecznym

Zbigniew Owczarek, Leszek Leśniak, Wojciech Sopata
Firma  Oaza s.c. P.P.H.U. w Rozgóle

Katarzyna Kaniowska
Firma Feniks s. p. z o.o. w Adamowie

Edyta Kos Przedstawicielka Firmy AVON

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *