74. Rocznica bitwy pod Trawnikami

W tym roku rocznica bitwy stoczonej 74 lata temu pod Trawnikami przypadła w sobotę 1 września. Ta data także przypomina nam o tragicznych wydarzeniach sprzed 79 lat, kiedy to Niemcy najechali na nasz kraj i rozpoczęli II Wojnę światową.

Ten rok jest również wyjątkowy, ze względu na przypadające 100 lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Jak co roku Mszę Św. celebrował ks. Kanonik Zbigniew Kołton, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zaborowicach.

Podczas Mszy Świętej, zgromadzeni uczestnicy modlili się w intencji poległych w 1944 roku żołnierzy, którzy szli na pomoc Powstańcom Warszawy, za ich dowódcę Antoniego Hedę „Szarego” oraz za zmarłego w ostatnim roku Marianie Stachera, który jak tylko zdrowie pozwalało uczestniczył w rocznicach bitwy pod Trawnikami.

Na uroczystość, jak co roku przybyli uczniowie, harcerze i nauczyciele ze szkół naszej gminy z dyrektorami i nauczycielami oraz dzieci ze SP w Zaborowicach. Aktywny udział w obchodach Rocznicy bitwy pod Trawnikami jest dla uczniów żywą lekcją historii i patriotyzmu. W tym roku dzieci z poszczególnych szkół przygotowały piękną i wzruszającą część artystyczną, którą w wielkim skupieniu wysłuchali zebrani pod pomnikiem uczestnicy.

W uroczystościach wzięli udział druhowie OSP z Przyłóg ze swoim sztandarem oraz władze samorządowe naszej gminy: Wójt Józef Śliz z małżonką i Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Janus Wójt Gminy Mniów Mariusz Adamczyk oraz Radni Rady Gminy Smyków i sołtysi .

Jak zawsze najliczniejszą grupą biorącą udział w corocznych uroczystościach w Trawnikach są mieszkańcy Gminy Mniów, Stąporków i Gminy Smyków – szczególnie mieszkańcy Trawnik.

Zgodnie z coroczną tradycją po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy spotkali się przy wspólnym ognisku. Jak co roku poczęstunek przygotowały gospodynie z Trawnik pod czujnym okiem sołtysa Tomasza Opali oraz wsparciu Urzędu Gminy w Smykowie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *