Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w SP Królewiec

28 września 2018 r. nasza szkoła po raz czwarty aktywnie uczestniczyła w   tej akcji  edukacyjnej. Odbywa się ona rokrocznie w ostatni piątek września. Ma  na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić te zaległości przy  okazji bawiąc się doskonale. Natomiast dorośli – mogli popisać się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia podczas… egzaminów!

Udział w akcji to już szkolna i lokalna tradycja. Pani dyrektor Anna Cholewińska po krótkim przemówieniu do zebranych na hali nauczycieli i uczniów wypowiedzianym hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Zasygnalizowała, że aktywnie i wesoło przystępujemy do ŚDTM.

Krótkiego wprowadzenia do przygotowanych przez organizatorów sportowo – matematycznych zmagań dokonali uczniowie kl. Va – Antoni Jaremcio, Dawid Łakomiec.

Spośród zebranych wybrano pięcioro kapitanów, zaś ci dobrali sobie jeszcze po czworo zawodników do drużyny. Naprzeciwko zasiadło 5 sędziów na czele z panią dyrektor. Pierwsza konkurencja to Matematyczny maraton. Uczniowie na sygnał dobiegali do sędziów, losowali kartę z pytaniem z tabliczki mnożenia, po poprawnej odpowiedzi ustawiali się za sędzią, a wtedy kolejny zawodnik powtarzał wyczyn poprzednika z drużyny. Kolejne konkurencje, czyli Zakrętki oraz Żabie skoki także przysporzyły wielu emocji wśród zawodników jak i widowni. Połączenie konkurencji sportowych z matematyką sprawiło dzieciom wiele radości i wyzwoliło ducha rywalizacji.

Następnie Komisje oraz Patrol Egzaminacyjny składający się z uczniów kl. Va naszej szkoły, zaopatrzeni w losy z tabliczką mnożenia sprawdzali, jak z mnożeniem  radzą sobie  pracownicy Urzędu Gminy na czele z zastępcą wójta Andrzejem Zdunkiem, oraz społeczność lokalna. Piątoklasiści egzaminowali radnych, sołtysów, nauczycieli, rodziców. Każdy, kto zdał egzamin z tabliczki mnożenia otrzymał nagrodę – legitymację MT EXPERT.

Zarówno starsi koledzy, jak i dorośli chętnie przystępowali do egzaminu. Jednak niezależnie od wieku niektórzy „egzaminowani” mieli nieco zakłopotane  miny. Kalkulator to przydatne  narzędzie, ale rozleniwia umysł. Powtarzanie i utrwalanie to niezawodna metoda na znajomość tabliczki mnożenia, która jest niezbędna w życiu codziennym.

Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom, którzy mogli sprawdzić umiejętności własne i dorosłych.

Organizatorami lokalnymi akcji byli pani Justyna Piekarska, pan Karol Mijas,  którzy razem z dziećmi serdecznie gratulują wszystkim odwagi i zapału oraz dziękują dorosłym za poświęcony czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *