a13

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości również u nas. Uczniowie poznali ciekawe zawody

W listopadzie nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w zorganizowanym w Polsce XI Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, obchodzonym jednocześnie w 160 krajach świata??? Celem tej akcji jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej. W odpowiedzi na apel Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości przystąpiliśmy do programu Otwarta firma. Szkolnym koordynatorem została nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, p. Edyta Wydra. Nawiązaliśmy współpracę z wieloma podmiotami gospodarczymi.Większość firm odpowiedziała pozytywnie na naszą prośbę. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Kolejny raz ujawniła się również rewelacyjna współpraca z rodzicami naszych uczniów, którzy niejednokrotnie występowali w naszej szkole w roli ekspertów od danego zawodu i dzięki którym wszystkie zaplanowane działania zostały zrealizowane.
W programie uczestniczyły wszystkie klasy. Klasa „0” gościła pielęgniarkę, p. Edytę Basiak ze szpitala onkologicznego w Kielcach, która o specyfice swojego zawodu opowiadała również w klasie V. Uczniowie opatrywali rany misiom, poznawali zastosowanie rekwizytów potrzebnych pielęgniarce w codziennej pracy – stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, bandaże.

a9

a10

W klasie I p. Agnieszka Uzarowicz, instruktorka nauki jazdy ze Szkoły Jazdy Przygoda w Końskich, zaprezentowała swoją pracę zawodową. Opowiadała dzieciom o zasadach ruchu drogowego i bezpieczeństwie na drodze. Na koniec zaprezentowała uczniom praktyczną naukę jazdy samochodem.

a5

a6

Klasa II poznawała pracę masarza, którą w ciekawy sposób przedstawił p. Adam Miśtal, reprezentujący zakład mięsny w Pijanowie. Uczniowie nie tylko poznali tajniki wyrobu smakowitych wędlin, ale również zostali nimi poczęstowani.

a15

a14

W klasie III, która miała spotkanie z p. Eweliną Jachimowską, pracownikiem ING Bank Śląski w Kielcach, dzieci dowiedziały się m.in. o tym, jakie zabezpieczenia mają banknoty, skąd pochodzi słowo bank, jakie usługi świadczą banki.

a7

a8

Klasa IV gościła w sklepie p. Agnieszki Lesiak w Miedzierzy, poznając pracę sprzedawcy. Natomiast klasa VI wybrała się do zakładu fryzjerskiego w Królewcu p. Emilii Słapek,z którego wyszli nie tylko z nową wiedzą na temat pracy fryzjerki, ale również z nowymi fryzurami.

a1

a2

Działalność przedsiębiorstwa ogrodniczego i zawód ogrodnika poznawała klasa VII, która gościła,dzięki życzliwości p. Leszka Leśniaka, w Centrum Ogrodniczym Oaza w Rozgóle.

a3

a4

Z nietypowym zawodem zmierzyła się klasa VIII, która gościła p. Andrianika Hakobyana z cyrku Wiktoria. Młodzież dowiedziała się, na czym polega praca w cyrku, jak zdobywa się ten zawód. Na koniec byli świadkami pokazu iluzjonistycznego. Gimnazjaliści z III a udali się do Pizzerii Arturro p. Artura Nowaka w Miedzierzy, gdzie zajęcia z przedsiębiorczości zakończyły się przygotowaniem i konsumpcją pizzy.

a11

a12

Natomiast klasa III b gościła komendanta Komisariatu Policji w Stąporkowie, p. Krzysztofa Oparę, który przedstawił specyfikę pracy w swoim zawodzie. Przedstawiciele firm i instytucji byli świetnie przygotowani do tego, aby zaprezentować dany zawód i zainteresować uczniów swoją działalnością. Niekiedy wręczali też uczniom drobne upominki. Zarówno uczniowie jak i wychowawcy biorący udział w projekcie byli pod ogromnym wrażeniem tych wizyt. Każdy uczestnik projektu otrzymał certyfikat.Wszystkim serdecznie dziękujemy???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *