MIŁOŚNICY NAUKI i „NOC BIOLOGÓW”

  W piątek 12 stycznia 2019 r. uczniowie klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej w  Królewcu   wzięli udział  w  „Nocy Biologów”, która odbyła się na Uniwersytecie  Jana Kochanowskiego w Kielcach. W godzinach od 17.00  do 21.00. uczestniczyli oni w  wykładach, eksperymentach, obserwacjach i dyskusjach w siedzibie Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego.

  Tematyka spotkań była niezwykle szeroka.  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach  przedstawiło ideę krwiolecznictwa i zasady honorowego oddawania krwi. Niektórzy,  chętni uczniowie poznali tajniki oznaczania swojej  grupy krwi i poziom hemoglobiny. O najmniejszych organizmach na Ziemi mówili  pracownicy Radiobiologii i Immunologii podczas pokazu „Życie zamknięte w probówce”, udowodnili także, że każdy organizm wytwarza promieniowanie, które warto zaobserwować.

  Wiele spotkań poświęconych było zdrowiu i właściwej diecie – młodzież poznała sekrety smacznych i bogatych w wartości odżywcze produktów wytwarzanych z mleka koziego, obejrzała egzotyczne owoce, dowiedziała  się, co naprawdę kryje się za określeniem „żywność GMO”.

 Uczestnicy naszej  szkoły  mogli poczuć się prawdziwymi naukowcami. Uczestnicząc w warsztatach ,,Bakterie – na zdrowie!’’ poznali drobnoustroje, żyjące w organizmie człowieka, regulujące  prawidłowe działanie organizmu.

 W warsztatach „Owady szkodzące zdrowiu” wysłuchali wykładu m.in. na temat szarańczy, mrówek i innych znanych szkodników. Pod mikroskopem  obserwowali różne gatunki, które zagrażają człowiekowi.

 Odkrywali tajniki budowy roślin, sekrety owadów, ptaków,  odważni i wytrwali mogli uczestniczyć   w  sekcjach  np. ryby.  Dzięki nowoczesnym mikroskopom mogli obserwować mikroorganizmy i dowiedzieć się, jak pracuje mikrobiolog.

   Na zakończenie uczestniczyli w wykładzie ,,Glony w biotechnologii’’.  Poznali znaczenie glonów w przyrodzie, zastosowanie ich w przemyśle  farmaceutyczno-kosmetycznym  oraz  medycynie.

    Organizatorem wyjazdu była pani dyrektor  Anna Cholewińska. Opiekunami:   p. Helena Karbownik, p. Anna Łącka, p. Aneta Zroślak.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *