MARZEC – MIESIĄCEM MATEMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KRÓLEWCU

 Miesiąc  marzec jest miesiącem, w którym większą uwagę poświęcamy Królowej Nauk, czyli MATEMATYCE.

            W tym roku szkolnym, po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Królewcu  włączyła się do ogólnopolskich obchodów Dnia Matematyki, których inicjatorem jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – patron merytoryczny e-math.pl. Edycja DM 2018 uzyskała patronat honorowy  Ministra Edukacji  Narodowej. W jego ramach uczniowie klas III – VIII rozwiązywali zadania, których przewodnim tematem była „Matematyka Dzika”. Zadania składały się z pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Rywalizacja poszczególnych klas, zespołów była zacięta.

Większość uczniów nie przepada za matematyką. Uważa ją za przedmiot trudny i skomplikowany, choć oczywiście bardzo przydatny. Nie na darmo wszak  mówi się, że matematyka jest królową nauk i bez niej niemożliwy byłby postęp technologiczny.
Jak ciekawy jest to przedmiot przekonali się uczniowie  kl. V a i V b SP w Królewcu, którzy uczestniczyli w szkolnych „IGRZYSKACH MATEMATYCZNYCH”.
Uczestnicy zmagań musieli wykazać się nie tylko zdolnościami matematycznymi,
ale także  sprytem, umiejętnością pracy w zespole, umiejętnością logicznego myślenia, wnioskowania, spostrzegawczością. Uczniowie zauważyli, że nie trzeba być uzdolnionym matematycznie, żeby rozumieć matematykę  i przy tym dobrze się bawić. Wystarczy odrobina chęci, wyobraźni i cierpliwości.

 Nie zapomniano o tych uczniach, którzy chcieli się zmierzyć z SUDOKU, to dla nich nauczyciele matematyki przygotowali szkolny konkurs „Mistrz Sudoku”.
W konkursie tym uczestniczyli uczniowie klas IV – VII. Zwycięzcą w/w konkursu została: Paulina Kowalczyk –  kl. V a.

 Ponadto 7 marca, po raz kolejny 4 uczniów kl. IV – VII przystąpiło do VII Edycji Internetowego Konkursu Matematycznego ,,Maks Matematyczny”. Jest to nowa i oryginalna koncepcja konkursu matematycznego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Stanowi przede wszystkim rozrywkę umysłową w formie interaktywnych gier matematycznych. Ich rozwiązanie wymagało wiedzy matematycznej oraz umiejętności poszukiwania strategii i tworzenia algorytmów. Uczeń: Miłosz Bugajski z kl. IV a odniósł sukces uzyskując dobry wynik, co przeniosło się na I miejsce w województwie i zaproszenie do kolejnej edycji. Pozostali uczniowie Jan Szymkiewicz, Bartłomiej Chwaszczyński, Wiktor Piekarski też zaprezentowali wysokie umiejętności – I, II miejsca w województwie w  swych kategoriach wiekowych.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz mini książeczki z łamigłówkami, czasopismo Logi-Mix. Zwycięzca dodatkowo od pani dyrektor  upominek.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów
i życzymy dalszych sukcesów.

Zachęcamy też do wzięcia udziału w konkursach, zabawach matematycznych już za rok
w marcu.

 Zadowalający jest fakt, iż każdy uczeń miał możliwość bawienia się matematyką, w sposób dogodny dla Niego.
Organizatorami i koordynatorami w/w przedsięwzięć  byli nauczyciele matematyki: p. Justyna Piekarska, p. Karol Mijas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *