79. ROCZNICA PACYFIKACJI KRÓLEWCA I ADAMOWA

Od 32 lat w smykowskim lesie odprawiana jest Msza Święta w intencji bestialsko zamordowanych mieszkańców Królewca i Adamowa. Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy została odprawiona Msza Święta w intencji zamordowanych. W tym roku wyjątkowo odbyła się w kościele parafialnym w Miedzierzy.

7 kwietnia 1940 roku w Królewcu i Adamowie, w Gminie Smyków, miała miejsce jedna z pierwszych w Europie masakra ludności cywilnej, jakich hitlerowcy dopuścili się w czasie II wojny światowej. Jednego dnia Niemcy zamordowali tutaj 104 mężczyzn, w wieku od 16 do 82 lat. Wszystkich rozstrzelano na wschód od drogi Mniów – Sielpia na polu „pod Królową gruszką” i w lesie smykowskim. Niemal wszystkie zabudowania w tych wsiach zostały spalone. Następnego dnia, 8 kwietnia, Niemcy przeprowadzili ogromną obławę we wszystkich wsiach na tamtym obszarze. Krwawe wydarzenia w Królewcu i Adamowie były fragmentem większej akcji, która w różnych formach i w różnym zakresie objęła 31 wsi dawnego województwa kieleckiego.

Niedzielna uroczystość zgromadziła wielu uczestników, oprócz rodzin pomordowanych byli również przedstawiciele samorządu Gminy Smyków: wójt Jarosław Pawelec, z-ca wójta Jerzy Duda oraz radni. Nie zabrakło pocztów sztandarowych naszych jednostek OSP oraz harcerzy i uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy.

Mszę Świętą odprawił ks. Piotr Supierz, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej wraz z gościem ks. Rafałem Piekarskim. Oprawę muzyczną przygotował zespół Smykowia oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Królewcu.

Po uroczystości przedstawiciele Gminy Smyków, dyrektorzy i nauczyciele naszych gminnych szkół, strażacy, harcerze oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i znicze przy pomniku w smykowskim lesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *