Jak żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie?

  28 maja 2019 r. uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią p. Lucyną Basiak i rodzicami p. Bernardą Kwaskowicz,  p. Pauliną Dulewicz i p. Agatą Janus wybrali się pieszo do Muzeum Ludowego w Adamowie. Pogoda była wspaniała i sprzyjała zwiedzaniu.
Uczniów serdecznie przywitał pan Jan Krawczyk, który opowiedział,  jak powstała nazwa Adamów, a potem oprowadzał po gospodarstwie i szczegółowo opowiadał o zgromadzonych przedmiotach codziennego użytku, naczyniach,  meblach, strojach i maszynach rolniczych. Dzieci  uważnie słuchały, jak zmieniało się życie na wsi.
Z ciekawością przyglądały się naczyniom drewnianym do wyrobu chleba oraz masła. Duże zainteresowanie wzbudził sprzęt przeciwpożarowy, narzędzia do koszenia zboża, międlenia lnu oraz krosna do wyrobu chodników i dywanów.  Ogromne wrażenie zrobiła na uczniach i dorosłych wystawa poświęcona 100-leciu odzyskania Niepodległości, gdzie uczniowie obok znanych postaci historycznych znaleźli zdjęcia swoich bliskich, którzy zostali straceni w czasie II wojny.
Wycieczka do muzeum ludowego to niezapomniane przeżycie i ciekawa lekcja historii wzbogacająca wiedzę uczniów na temat życia na wsi. Tak interesującą wyprawę uczniowie będą długo pamiętali, gdyż oglądali eksponaty, które niejednokrotnie znali z opowiadań dziadków. Na koniec wszyscy wpisali się do księgi pamiątkowej.
Uczniowie podziękowali Państwu Krawczykom i wśród pól i łąk wrócili do szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *