TRZYDNIOWA WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

W dniach  9,10,11 czerwca 2019r.  odbyła się wycieczka do Zakopanego. Wzięli  w niej udział uczniowie klas IV a i IV b oraz kilku uczniów z Va ze Szkoły Podstawowej w Królewcu. Organizatorem był p. Karol Mijas, a opiekunami: p. Aneta Zroślak i p. Justyna Łosiak.

Na miejscu wycieczkowiczów przywitała pani Magda – przewodnik.  Pierwszym punktem programu była wizyta w  Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tam uczniowie podziwiali największą w Polsce makietę Tatr, kino 4D, salę odkryć, florę i faunę Tatr.

Następnie zwiedzili stary kościół (przy Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku), drewniany – Matki Bożej Częstochowskiej i św. Klemensa, wybudowany  przez proboszcza Józefa Stolarczyka. nazwany starym, gdyż to najstarsza  drewniana budowla sakralna  w mieście. Uczniowie  zobaczyli grób Witkacego, Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego, rodzinne nagrobki Gąsieniców na   Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. W Zielone Świątki uczniowie uczestniczyli we mszy świętej.

Następnego dnia na dzieci i opiekunów czekała wielka atrakcja – wjazd wyciągiem  krzesełkowym  na sam szczyt Wielkiej Krokwi. Uczestnikom wycieczki towarzyszyły różnorodne emocje – od radości aż po strach. Rzut oka znad rozbiegu  pozwolił wyobrazić sobie co czują skoczkowie siedzący na belce startowej.

Pod Krokwią dzieci miały czas na zakup pamiątek.

Następnie uczniowie weszli na szczyt Sarnia Skała Doliną Białego. Szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. w pasie reglowym Tatr Zachodnich między  Doliną Białego a Doliną Strążyska. Ze szczytu  doskonały widok na masyw Giewontu, a w drugą stronę na Zakopane. Większość dzieci pierwszy raz wchodziła na tak wysoką górę. Widoki zapierały dech w piersiach, a cudowna pogoda sprzyjała wypoczynkowi.

Kolejnym punktem był wyjazd na Gubałówkę  kolejką krzesełkową. Uczniowie kupili pamiątki, wykonali pamiątkowe zdjęcia, a potem słuchali ciekawych opowieści przewodnika.  Po wyczerpujący drugim dniu wycieczki zjedli obiadokolację. Po krótkim odpoczynku udali się do McDonalda.

Trzeciego dnia po śniadaniu uczestnicy wycieczki pojechali do Murzasichle  na prelekcję  z góralem Gąsienicą.

Prelekcja odbyła się  w tradycyjnej  góralskiej chałupie. Wystrój  stanowiły  autentyczne  zbiory sztuki  podhalańskiej. Dzieci dowiedziały się o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce, stroju przeplatane prezentacją  instrumentów oraz humorem góralskim.

Zmęczeni, pełni wrażeń,  ale w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *