20. EDYCJA KUŹNIC KONECKICH

„Kuźnice Koneckie” to cykliczne dla powiatu koneckiego wydarzenie, ściśle związane z tradycjami wydobycia i przeróbki rudy żelaza – do którego potrzebne było łatwo dostępne paliwo oraz budulec jakim jest drewno.

W tym roku w dniach 6-7 lipca br. odbyły się „Kuźnice Koneckie”. Organizatorem tej dwudniowej imprezy, która zgromadziła wielu mieszkańców naszego regionu i turystów z całej Polski było Starostwo Powiatowe w Końskich. W pierwszy dzień w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich wręczono najważniejsze powiatowe nagrody oraz odbyła się tam konferencja popularnonaukowa. Nagrody otrzymały również osoby oraz firmy z Gminy Smyków, które przyczyniły się do rozwoju oraz promocji ziemi koneckiej.

 Nagrodzeni podczas Kuźnic Koneckich 2019: 

Marka Konecka – najbardziej prestiżowa coroczna nagroda:
1. Firma FULLMET – Wojciech Ciepliński
2. Firma BERKAS-BAU sp. z o.o. sp. k.
3. Pani Katarzyna Sorn
4. Wydawnictwo Arslibris
5. Muzeum Ludowe w Adamowie
6. Konecka Sekcja Karate – Beata Kij
7. Firma CERADBUD
8. Inżynieria Wodna w Końskich

Diament Marki Koneckiej:
1.  Katarzyna Gartner

Kowal Losu – nagroda przyznawana za działalność charytatywną:
1. Kazimierz Głowacki
2. Henryka Stępień

Gwóźdź sezonu – nagroda dla twórców kultury oraz wydarzeń, przyznawana przez dziennikarzy i osoby związane z kulturą:
1. Publikacja „100 postaci na 100-lecie Niepodległej. Poczet zasłużonych dla Ziemi Koneckiej” wydawnictwa Arslibris działającego w Bibliotece Publicznej w Końskich
2. Pani Dominika Wróbel – za płytę „Tysiące łez”
3. I Konecki OFF Festiwal
4. Agnieszka Czarnecka – za tomik „Byłam cieniem jestem słońcem”

Alchemik (nagroda przyznawana przez Forum Pracodawców):
1. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe TISEREC

W drugim dniu w Parku Miejskim w Końskich na uroczyste otwarcie „Kuźnic Koneckich 2019” przybyli licznie przedstawiciele władzy: starosta konecki Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa, starosta opoczyński Marcin Baranowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, wicewójt Smykowa Jerzy Duda, wójt Fałkowa Henryk Konieczny, wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan, wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca, wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński oraz liczni radni powiatowi.

Główną atrakcją był ponad półtoragodzinny koncert Kombii, ale wiele na scenie i wokół niej działo się także wcześniej. XX jubileuszowe święto powiatu w takiej formule można już uznać za historię. I wydaje się, że było to święto udane.                                                                     

Gminy miały swoje stoiska, w tym nasza: Gmina Smyków, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Smyków oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Smykowa. Można było skosztować pierogów, placków ziemniaczanych, wiejski smalec z ogórkiem, kiełbaski z grilla. Wszystko smakowało wyśmienicie.  Pyszne ciasta, babeczki, jagodzianki, z kawą i herbatą cieszyły się ogromnym powodzeniem.  Dodatkowo na stoisku gminy znalazły się broszury informacyjne, gazetki gminne, mapy regionu oraz pocztówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *