Podsumowanie działań towarzyszących, które odbyły się w dniu 06 listopada 2019r. w ramach Podprogramu 2019

W dniu 06.11.2019 roku w Świetlicy Środowiskowej w Smykowie dwie grupy uczestniczyły w warsztatach w ramach Działań Towarzyszących organizowanych przez Kielecki Bank Żywności w związku z realizacją Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa w Podprogramie 2019 r. Działania Towarzyszące to cyklicznie, obowiązkowe działania oferowane wszystkim odbiorcom pomocy żywnościowej, które mają na celu włączenie społeczne osób zagrożonych ubóstwem. Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z GOPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ.

            W ramach działań towarzyszących  dwie grupy uczestniczyły w dwóch warsztatach. Pierwsza grupa o godz.10.00 liczyła 25 osób, druga o godz. 14.00 liczyła 21 osób. Pierwszy warsztat o tematyce „ŻYWNOŚĆ JEST CENNAprzedstawiony przez Panią Annę Mazur – Koordynatora POPŻ w Kieleckim Banku Żywności, gdzie szeroko omówiła problem skali marnowania żywności, powody marnowania żywności, radziła jak kupować i w sposób prawidłowy przechowywać żywność. Drugi warsztat KULINARNIE MOCNI” poprowadził Pan Paweł Ćwik – Koordynator Działań Towarzyszących POPŻ 2014-2020, Trener Warsztatów Kulinarnych. Łącznie w warsztatach uczestniczyło 46 osób, które z zainteresowaniem wysłuchały wykładu, a następnie chętnie uczestniczyli w przygotowaniu następujących potraw m.in.: „Tortilli ziemniaczanej (makaronowej) ze szpinakiem i rybą”, „Tortilli ziemniaczanej z mięsem”.

            Działania towarzyszące są realizowane z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Działania finansowane są przez Unię Europejską. Bank Żywności zatem to nie tylko rozdawanie żywności,  to również działania edukacyjne, klub integracji międzypokoleniowej    i wiele innych, pomocowych akcji na rzecz włączenia społecznego. Atmosfera warsztatów jest zawsze radosna, można się sporo nauczyć, zweryfikować swoje dotychczasowe poglądy i kulinarne przekonania, a przede wszystkim poznać nowych, ciekawych ludzi. Często rozmowy uczestników wykraczają poza zakres tematyki kulinarnej, ale to świetna wartość dodana tego czasu. Nie kosztuje to nas absolutnie nic poza czasem, który poświęcimy na to, żeby tam być i wynieść praktyczną, bardzo pomocną wiedzę w życiu codziennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *