„…Nigdy Ci się nie znudzi! Wędrówki po każdej kartce
Nie są tak straszne.
Przygody innych ludzi. Są przecież nie mniej warte niż twoje własne.
Ja cię bez trudu nauczę Tego, co przydać się może
Choćby po latach paru.
Ja tobie słowem, jak kluczem, Cudowny sposób otworzę pałace czarów.”
,,Książka” Edward Szymański
23 kwietnia to data symboliczna dla literatury światowej.
Z tej okazji w ciągu minionego tygodnia lekcje biblioteczne online prowadzone przez panią Małgorzatę Michalak
pn. ,,Wokół książki” na lekcji wychowawczej w kl. VI a oraz w kl. IV i VII b. Dla piątoklasistów zajęcia online przeprowadziła p. Agnieszka Nowacka.
Uczniowie poznali historię książki, począwszy od ,,pierwszej książki do książki współczesnej – elektronicznej”, czym są prawa autorskie. Poznali również ciekawostki o książkach np. jaka jest największa książka i najmniejsza, japoński wynalazek ,,pachnącej książki”.
Prezentowali również swoje przeczytane książki.
Trochę historii…
Nim ukazała się pierwsza książka minęły wieki: przed naszą erą było:
– to pismo obrazkowe – w postaci rysunków na ścianach jaskiń, gliniane tabliczki z wyciśniętymi, trzciną znakami, potem papirus – jako pierwszy materiał pisarski i pismo obrazowe – hieroglify, tabliczki woskowe i zwoje.
Pierwszym materiałem pisarskim był pergamin. Natomiast papier, jako materiał pisarski wynaleziony w Chinach.
Książkę drukowaną w Europie zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi, który w XV wieku, wynalazł metalowe formy do odlewania czcionek.
Jednak w XIX i XX wieku, kiedy wzrastało znaczenie książki w całej kulturze, pojawiły się nowe technologie w dziedzinie wytwórczości książek. W dalszej kolejności weszły nowe techniki graficzne takie jak: ilustracje i zdobienia książek. Współcześnie tradycyjne książki w wersji papierowej, zastępowane są treścią zapisaną w formie elektronicznej – e-booki.
A skąd się wziął pomysł obchodów Światowego Dnia Książki?
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego.
Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.