Jubileusz 50 – lecia par małżeńskich w Gminie Smyków

Z wielkim szacunkiem patrzyliśmy na pary, które przez ponad 50 lat trwają w swoim związku, wspierając się wzajemnie w dobrych i złych chwilach swojego życia, pokonując wszelkie trudności narzucone przez los. Ten piękny jubileusz był także okazją, aby zatrzymać się, pomyśleć i spojrzeć wstecz na to, co udało się osiągnąć i przeżyć.

50 lat temu przed kierownikiem USC, w obecności świadków tegoroczni Jubilaci złożyli oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, wypowiadając słowa przysięgi składanej przez młode pary do dziś, a mianowicie: „Świadomi praw i obowiązków, wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczamy, że wstępujemy w związek małżeński
i przyrzekamy uczynić wszystko, aby małżeństwo nasze było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Złożona przysięga zobowiązuje do bycia ze sobą na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie, chociaż przeciwności w życiu bywa wiele: i tych rodzinnych i materialnych, a często i zdrowotnych. Jednak, jak widać: jest to możliwe…To wielki dar od Boga i losu móc przeżyć wspólnie ze współmałżonkiem 50 lat.

Żywym tego dowodem byli Jubilaci, którzy  w dniu 21 sierpnia 2021 roku świętowali swój złoty jubileusz

Stanisława i Czesław Lisowscy
Teresa i Czesław Pacak
Stanisława i Józef Spyra
Maria i Józef Szymanowscy
Danuta i Stanisław Tomaszewscy
Barbara i Stanisław Bugajscy
Marianna i Marian Jabłońscy
Wiesława i Jan Janus
Zofia i Szczepan Katanowski
Alicja i Eugeniusz Kolus
Zofia i Bronisław Krakowiak
Stefania i Józef Łosińscy
Stanisława i Andrzej Maciejscy
Krystyna i Piotr Spera
Barbara i Eugeniusz Szymanowscy
Maria i Ryszard Śliz


W szacownym gronie znaleźli się również Jubilaci, którzy w ubiegłym roku obchodzili „Złote Gody”,  jednak ze względu na pandemię wszelkie uroczystości były wówczas odwołane.

Słowa Świętego Jana Pawła II mogą być puentą tych lat: „Miłość nie oznacza emocjonalnego przemijania, czy chwilowego oczarowania, ale wyraża wolę i odpowiedzialną decyzję związania się całkowicie „na dobre i na złe”. Jest darem samego siebie drugiemu człowiekowi”.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.00. Mszą Świętą odprawioną w intencji Jubilatów w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Miedzierzy. Mszę celebrował Ks. Dariusz Maciejczyk, Proboszcz Parafii Miedzierza. Uroczystego charakteru Mszy Świętej dodał również piękny śpiew Zespołu SMYKOVIA.

Po mszy o godzinie 14.00. Jubilaci, ich rodziny udali się  do Hali Sportowej Szkoły Podstawowej  im. Mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Miedzierzy gdzie uczestniczyli we wręczeniu „Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.

Osoby, które przeżyły w jednym związku 50 lat są nagradzane w naszym Kraju na mocy ustawy z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach – specjalnym medalem przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ma on kształt sześcioramiennej gwiazdy, w środku, której z jednej strony widnieje napis „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, z drugiej zaś – dwie srebrzyste róże.

Aktu dekoracji wraz z życzeniami dokonał Wójt Gminy – Jarosław Pawelec – który jako jedyny w Gminie może wręczyć to odznaczenie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Do życzeń dołączyli się także: Danuta Jarek – Przewodnicząca Rady Gminy Smyków, Grzegorz Piec – Starosta Konecki, Jerzy Duda Z-ca Wójta Gminy a także Paulina Pawłowska –  Kierowniczka USC w Smykowie.

Uroczystość nadania medali uświetnił swoim występem wokalnym zespół KRÓLEWIACZKI pod kierownictwem Pani Agnieszki Nowackiej.

O stronę kulinarną zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich MIEDZIERZANKI.

 Za wystrój i przygotowanie sali pragniemy podziękować Pani Dyrektor Beacie Janiszewskiej, która świętowała również jubileusz swoich rodziców.  

Przy symbolicznej lampce szampana oraz poczęstunku nie zabrakło toastów i życzeń, a także ciepłych słów i wspomnień ze strony Jubilatów.

Na zakończenie głos podziękowań popłynął od Wójta Jarosława Pawelca:

…..”Dziękuję Szanownym Jubilatom za tak liczne uczestnictwo w uroczystości życzę wszystkiego co najlepsze, zdrowia, szczęścia, samych pogodnych dni na dalszej drodze życia oraz przeżywania w pomyślności kolejnych rocznic swojego ślubu. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tej pięknej uroczystości”…..

Na zdjęciu tegoroczni Jubilaci z władzami gminy i powiatu: Wójtem Gminy Smyków Jarosławem Pawelcem, Przewodniczącą Rady Gminy Danutą Jarek, Starostą Koneckim Grzegorzem Piecem Z-cą Wójta Gminy Jerzym Dudą, Kierowniczką Urzędu Stanu Cywilnego Pauliną Pawłowską, oraz Proboszczem Parafii Miedzierza Ks. Dariuszem Maciejczykiem.
Tegoroczni Jubilaci z rodzinami i zaproszonymi gośćmi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *