7. edycja akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” w Miedzierzy

W tym roku obchodzimy 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Dnia 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta. W nierównej walce słabo uzbrojeni mieszkańcy getta wytrwali trzy tygodnie. Jednym z ocalałych był Marek Edelman, który w każdą rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żonkili symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję. Tę tradycję kontynuuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN , rozdając podczas obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych kwiatów.

By godnie uczcić bohaterów getta młodzież naszej szkoły po raz siódmy pod opieką p. Edyty Wydry i p. Anety Zroślak włączyła się czynnie do działań wolontariatu. Uczniowie klas 4-8 na zajęciach technicznych przygotowali ponad tysiąc sztuk papierowych żonkili, które rozdawali przy kościele parafialnym w Miedzierzy. Wolontariuszami byli:

kl. 3. Kinga Smulczyńska;

kl.4. Maciej Mirosławski, Weronika Wydra;

kl.5. Maja Wojas, Ksawery Mijas, Kacper Miśtal, Julia Opala;

kl. 6. Mateusz Kasiński;

kl.8. Aleksandra Mogielska, Katarzyna Basiak, Kamila Basiak, Klaudia Nowicka, Karolina Adach, Agnieszka Pękalska.

Projekt Żonkile jest realizowany pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji jest rozpowszechnianie wiedzy o Zagładzie, upamiętnienie wydarzeń związanych z Holokaustem oraz propagowanie postaw szacunku, otwartości i tolerancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *