„NARODOWE CZYTANIE w SP Królewiec

Szkoła Podstawowa w Królewcu kolejny raz wzięła aktywny udział w ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie”. Wydarzenie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 r.
Spośród 14 utworów, zawartych w zbiorze pt. ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, najchętniej czytany w klasach I-III przez nauczycieli i uczniów z klasy VIII a, był utwór: ,,Pani Twardowska”. Natomiast w klasach IV – VIII: ,,Pierwiosnek”, ,,Świtezianka”, ,,Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Romantyczność”, czy ,,Do przyjaciół”.

Nad przebiegiem tegorocznej akcji czuwały panie: Małgorzata Michalak i Edyta Kosma.

 W tym   2022 r. Prezydent RP – Pan Andrzej Duda zaprosił  do wspólnego czytania Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 
,,– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm… dzieje  (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”– napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Zdaniem Prezydenta RP ,,wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy za rok!!! ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *