Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny aktywnie wzięli udział w akcji Narodowe Czytanie. Akcja ta jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W bieżącym roku wybraną lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. „Zachwycają one wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane.” To już 11. odsłona akcji.

W naszej szkole inicjatorkami akcji były panie: polonistka Agnieszka Czarnecka oraz bibliotekarka Aleksandra Kałmuk. Wybrane ballady: „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Świteź” i „Romantyczność” przeczytali uczniowie klasy VIII i VII: Matylda Zamachowska, Krystian Szewczyk, Mateusz Kwiecień, Igor Wróbel, Ewa Włodarczyk, Łukasz Szmarkieta, Julia Koza, Nikola Maleszak, Miłosz Patynowski, Natalia Dziubińska, Dominik Kuleta, Natalia Opala, Martyna Czeczot, Wiktoria Giermach, Jakub Blaszyński oraz Oskar Pawlikowski.

Czytanych tekstów wysłuchali uczniowie klas IV- VIII. Wszyscy uczniowie otrzymali na pamiątkę wydarzenia pieczątki do zeszytów przedmiotowych z języka polskiego. Ponadto wzięli udział w losowaniu trzech egzemplarzy zbiorów poezji „Ballady i romanse”. Co z pewnością przyda się im na lekcjach języka polskiego. Należy podkreślić, że wspólna lektura klasyki polskiej lektury jeszcze silniej nas jednoczy i przynosi wiele czytelniczej satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *