Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej w Królewcu

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest skierowane przede wszystkim do dzieci. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.
Głównym celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, zachęcanie do głośnego częstego czytania i obcowania z książką.

Uczniowie klas 0-VIII, nauczyciele, pani dyrektor Anna Cholewińska ze Szkoły Podstawowej w Królewcu kolejny raz wzięli aktywny udział w akcji. Prezentowane utwory lub fragmenty ulubionych książek miały zachęcić słuchaczy do sięgnięcia po daną pozycję. Większość czytających wybrała lektury obowiązkowe.

Najmłodsi uczniowie również z dużym  zapałem i sukcesem  prezentowali swe umiejętności w niełatwej sztuce głośnego czytania. Chętnie i z uwagą słuchali utworów czytanych przez nauczycieli i ich starszych kolegów oraz koleżanki.

Wiadomo nie od dziś, że czytanie na głos dziecku rozwija wyobraźnię, uczy myślenia i wypracowywania wartości moralnych. Pomaga we wzbogacaniu języka i rozbudza w dziecku ciekawość  otaczającym światem.
Głośne czytanie ma duży wpływ na kształtowanie nawyku czytania i uważnego słuchania. Ma również działania terapeutyczne i relaksujące.
Organizatorką przedsięwzięcia była polonistka pani Agata Jarzyńska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *