Uczniowie z SP w Miedzierzy na Powiatowym Drużynowym Konkursie Fizycznym LIGA FIZYCZNA

Uczniowie naszej szkoły w dniu 12.10.2022 r. wzięli udział w I Powiatowym Drużynowym Konkursie Fizycznym LIGA FIZYCZNA. Celem konkursu jest popularyzacja fizyki wśród uczniów szkoły podstawowej, rozwijanie ich zainteresowań, umiejętności z zakresu nauk ścisłych oraz uzdolnień. Drugim celem konkursu jest pogłębianie kompetencji fizycznych uczniów klas akademickich, którzy będą brali udział w przygotowywaniu i organizacji konkursu.

Wraz z opiekunem p. Karolem Mijasem uczniowie udali się do II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich. Konkurs rozpoczął się ciepłym powitaniem przez panią dyrektor Beatę Salatę oraz przez pomysłodawczynię i koordynatora konkursu – panią Agnieszkę Wojtaszek-Szwarc. Następnie uczniowie wysłuchali wykładu i prezentacji przygotowanych przez panią Agnieszkę oraz uczniów II LO.

Do konkursu przystąpiło 7 drużyn. Przy każdym stanowisku grupy zmagały się z zadaniami połączonymi z doświadczalnym pomiarem różnych wielkości fizycznych. Zagadnienia pierwszego etapu konkursu dotyczyły mechaniki, dlatego też uczniowie między innymi: wyznaczali gęstość substancji, używali dźwigni pochyłej do wyznaczania warunków równowagi, mierzyli swoją moc biegając po schodach, badali od czego zależy wartość siły tarcia. Każda drużyna miała szansę spróbować wszystkich przygotowanych zadań i doświadczeń. W takcie mogli liczyć na pomoc licealistów, którzy dbali o prawidłowy przebieg konkursu. Na koniec zawodnicy otrzymali zadania konkursowe oraz przykładowe tematy doświadczeń, które będą oceniane w terminach przewidzianych w regulaminie konkursu. Uczniowie pełni zapału i entuzjazmu wrócili do swoich placówek, gdzie będą do 10 listopada rozwiązywać zadania konkursowe i przygotowywać doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *