Uczciliśmy pamięć o tych, którzy walczyli za naszą wolność…

Dnia 16 listopada br. uczniowie z klas V-VIII z opiekunami, p. Sylwią Blaszyńską i p. Edytą Wydrą uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Kielc.

Głównym celem wyjazdu było Kieleckie Centrum Kultury, gdzie obejrzeliśmy poruszający spektakl muzyczno-teatralny, pt. Czas Superbohaterów – W hołdzie świętokrzyskim partyzantom. Usłyszeliśmy najpiękniejsze pieśni partyzanckie przygotowane w nowych współczesnych aranżacjach, np. Deszcz, jesienny deszcz, Dziś do ciebie przyjść nie mogę. Pomiędzy występami muzycznymi młodzi aktorzy z Kielc i województwa odgrywali historyczne scenki nawiązujące do ważnych wydarzeń i tematów związanych z działaniami partyzanckimi na Kielecczyźnie. Na telebimie wyświetlano zdjęcia, mapy, fotokopie dokumentów, aby przypomnieć osiem sylwetek legendarnych bohaterów walki o niepodległą Polskę, m.in. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubala”, Jana Piwnika ps. „Ponurego”, Władysława Jasińskiego ps. „Jędrusia” czy Antoniego Hedę ps. „Szary”.

W międzyczasie przedstawiciele szkół rozwiązywali test historyczny – nas reprezentowali: Krystian Szewczyk, Matylda Zamachowska, Igor Wróbel – kl. VIII. Wydarzenia historyczne przeplatały się z teraźniejszością, by współcześnie żyjący zdali sobie sprawę, że historia może się powtórzyć, czego dowodem jest wojna za naszą wschodnią granicą. Na finał wraz z artystami zaśpiewaliśmy Rotę.

Kolejnym punktem dnia była wizyta w starym więzieniu kieleckim, czyli Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Zwiedziliśmy ekspozycję w nowoczesnej, multimedialnej przestrzeni prezentującą dokonania naszych przodków – od powstania kościuszkowskiego po okres PRL. Najwięcej emocji wzbudziła przestrzeń piwnic i karcerów poświęcona bohaterom Kielecczyzny. Tutaj byli torturowani, wielu z nich tu zamordowano lub stąd wysłano na śmierć.

Następnie uczniowie wzięli udział w oparciu o kontakt z „żywą historią” (mapami, dokumentami, eksponatami) w warsztatach, pt. Kielce i Kielecczyzna pod okupacja niemiecką. Podzieleni na pięć grup opracowywali różne zagadnienia. Wyniki swojej pracy zaprezentowali na forum. To był dzień pełen emocji i pozytywnych wrażeń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *