Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa w szkole w Miedzierzy

W roku 1972 Polski Czerwony Krzyż, doceniając zasługi honorowych dawców krwi, ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które niezmiennie obchodzone są w dniach od 22 do 26 listopada. Jest to święto wszystkich polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie przekazują cząstkę siebie osobom potrzebującym. Krew jest darem bezcennym, jaki może podarować człowiek drugiemu człowiekowi, dlatego nasza szkoła czynnie włączyła się akcję promocji krwiodawstwa.

Szkole Koło PCK przygotowało gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym. Ponadto uczniowie kl. 4 -8 uczestniczyli w pogadance pt. „Twoja krew – moje życie” przeprowadzonej przez p. Edytę Kosmę, Honorowego Dawcę Krwi . Dowiedzieli się o tym, w jaki sposób można zostać krwiodawcą i jak ważne jest dzielenie się krwią z potrzebującymi. Poznali grupy krwi oraz zasady postępowania po jej oddaniu. Po spotkaniu uczniowie klasy 5 przedstawili w formie graficznej zapamiętane w czasie prelekcji treści.

W ramach promocji krwiodawstwa dzieci z klas 1-5 wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Krew darem życia”, a uczniowie z klas 6 – 8 uczestniczyli w teście wiedzy o krwi i krwiodawstwie.

Zwycięzcami w konkursie plastycznym zostali

Kategoria I

1. miejsce – Kacper Sykuła, kl. 3; Patryk Sykuła, kl.2; Hanna Grzeszczuk, kl.1

2. miejsce – Wojciech Wrzesień, kl.1; Paulina Fidor, kl.1

3. miejsce – Dominika Fidor, kl.1

Wyróżnienie – Nikola Kozłecka, kl.1

Kategoria II

1. miejsce – Filip Woźniak, kl.4

2. miejsce – Weronika Wydra, kl.5

3. miejsce – Lena Szymanowska, kl.5; Joanna Tomczyk, kl.4

W teście wiedzy zwycięzcami zostali:

1. miejsce – Oliwia Szymczyk, kl.8

2. miejsce – Nikola Maleszak. kl.8; Patryk Jachimowski, kl.7

3 miejsce – Dawid Kucharski, kl.6

Dzieci biorące udział w konkursach otrzymały ciekawe upominki i dyplomy, a szkoła otrzymała certyfikat pt. „Szkoła promująca honorowe oddawanie krwi”. Organizatorami akcji były opiekunki SK PCK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *