PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Królewcu zostali ceremonialnie pasowani na CZYTELNIKA biblioteki szkolnej. To wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości. Zazwyczaj odbywa się w II semestrze, kiedy wszyscy uczniowie znają już cały alfabet. Uroczystość przygotowała pani Małgorzata Michalak.

Głównym celem uroczystości  jest  zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy czwartej z aktywu  bibliotecznego,  przygotowali „Bajkowe inscenizacje”, podczas których pierwszoklasiści odgadywali  tytuły bajek oraz wymieniali głównych bohaterów baśni i bajek.

I tak:
– Czerwonego  Kapturka zagrała Ania Adach, rolę wilka świetnie odegrał Adaś Cuper;

rodzeństwem z  bajki „Jaś i Małgosia”  byli Wiktoria Kuleta i Oliwier Gaweł, a w rolę Baby-Jagi wcieliła się Lena Głuszek;

– Królewnę Śnieżkę znakomicie odegrała Julia Grabarczyk, a rolę macochy świetnie zaprezentowała Amelia Augustyn;

– Kopciuszka zagrała Julia Kochel;

jako Kot w Butach wystąpił Kornel Gorzelak, a  rolę Pana Jaśka przybliżył  Adaś Cuper.       

Artyści  wystąpili w pięknych i oryginalnych  kostiumach.       

W kolejnym zadaniu pierwszoklasiści też spisali się na medal, ponieważ udało im się ułożyć kartoniki z liczbami od najmniejszej do największej i odczytać  hasło: „BIBLIOTEKA”.

Kiedy wkroczyła na scenę w koronie i w pięknej sukni Królowa Książek (w tej roli Julia Kochel) w asyście piosenki pt. „Książka moim przyjacielem”, pochwaliła uczniów za wykonane zadania, zachęciła do czytania książek oraz poprosiła o szanowanie książek.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności pani dyrektor Anny Cholewińskiej złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika:
„My uczniowie pierwszej klasy,
Uroczyście przyrzekamy,
Że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy
I wskazówek i rad książek
Będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielką powagą!
PRZYRZEKAMY”.

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym podniosłym wydarzeniu.

Dla uczniów to kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Całą uroczystość prowadziła uczennica kl. VIII a – Ania Dudek. Sprzęt nagłaśniający obsługiwał Radosław Nowacki z kl. V.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze w  obecności rodziców, nauczycieli, pani dyrektor, kolegów i koleżanek z klas II-IV oraz dzieci z oddziału zerowego.

Zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *